İstanbul’un 3 ilçesinde bedel artışının nedeni

Uzmanlar, pandemi etkisiyle bahçeli hür evlere olan ilginin artması, içtimai imkanlara şen ulaşımın rakamlarda belirleyici olduğunu söyledi.  söz konusu ilçelerin merkezlerinde bulunan noktalarda ocak fiyatlarının katmerli olmadığı belirten, İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Beşiktaş’ın süresince çarşı olan bölgede metrekare fiyatları 10-12 bin liralık civarında ama Beşiktaş ortalaması şu anda 25-26 bin lira. Bebek’te Ulus’ta 30-40-50 bin liraya kadar çıkıyor. Bakırköy’ün benzeri merkezi Beşiktaş ile ayrımsız özelliği taşıyor, gene metrekaresi 10-12 bin civarında. Yeşilyurt, Florya, Ataköy’e gittiğiniz ant 15-25 bine çıkabiliyor. Zekeriyaköy’e, Kilyos’a gideyim, benzeri yalı alayım, villa alayım değiniz zaman hareket değişiyor, metrekare fiyatları 20-25 bin civarında ancak bulabilirsiniz” dedi.  

“ASLINDA FİYATI YÜKSELTEN BEŞİKTAŞ İLÇESİNDE KÂIN ÇAĞA, ETİLER, BUDUN, AKATLAR GİBİ MAHALLELER”

Nizamettin Aşa, “Beşiktaş dediğimiz antlaşma çarşı içi geliyor aklımıza, bu kusurlu tıpkısı tanımlama. Beşiktaş’ın çarşı içindeki fiyatları normal bir ilçe veya eş fiyatını geçmiyor haddizatında, zaman metrekaresi 10-12 bin civarına gidiyor. Gerçekte fiyatı yükselten Beşiktaş ilçesinde bulunan Bebek, Etiler, Budun, Akatlar kabilinden mahalleler. Bunlar elit tabakaya seslenme fail ekstrem konutların yapıldığı Argıt nezaretli, oldukça efdal bedelli mülkler. Budun’ta hele çokça pahalı siteler var. Süt Kuzusu’te doğrusu elit tabakanın yaşayabileceği benzeri ocak sunu az 2-3 milyon dolardan başlıyor. Çokça uzun zamandan beri Beşiktaş sunma fiyatlı ilçe” dedi. 

“PANDEMİNDEN DOLAYI TEMENNI OLUŞTU”

Aşa, Sarıyer’da ise yalıların civar plana çıktığını belirterek, “Şu anda hem pandemi dönemine müteveccih, hem de depreme dayanabilen benzeri toprak, İstanbul’un sunu akva zemini bildiğimiz kadarıyla orası. Hem Derbent manzarası, hem kıyı, hem bağımsız bahçeli evler, yeşillik, orman bunun süresince. Zekeriyaköy, Kilyos, Demirciköy gibi sayfiye alanları kim, bağımsız milletvekili bahçeli evlerin alçak olduğu, sitelerin vahim olduğu mahalleler. Bunlarda şu anda talep gördüğü için, önceden deprem zımnında, serencam 1 yıldır bile pandemiden çevre murat oluştu. Bakırköy’bile sahil kesiminde haddinden fazla sayıda site yapıldı. O sitelerde efdal bedelden, denize akim, temel ana yol üzerinde, tamamen deniz manzaralı, bunlar yükseltiyor fiyatları. Bakırköy’üstelik aynı Beşiktaş üzere çarkıt yerleşim merkezi olan kısımlarda fiyatlar öyle haddinden fazla gayrimuayyen kaçık değil yani bugün 600-700 bin liraya 2 göz 1 salon aynı evi derhâl bulabilirsiniz. Beşiktaş’ın içinde çarşı olan bölgede metrekare fiyatları 10-12 bin teklik civarında amma Beşiktaş ortalaması şu anda 25-26 bin teklik. Süt Kuzusu’te Ulus’ta 30-40-50 bin liraya kadar çıkıyor. Bakırköy’ün ayrımsız merkezi Beşiktaş ile benzeri özelliği taşıyor, yine metrekaresi 10-12 bin civarında. Yeşilyurt, Florya, Ataköy’e gittiğiniz antlaşma 15-25 bine çıkabiliyor. Zekeriyaköy’e, Kilyos’a gideyim, aynı deniz boyu alayım, villa alayım değiniz ahit aksiyon değişiyor, metrekare fiyatları 20-25 bin civarında ancak bulabilirsiniz” şeklinde konuştu. 

“ARABA KULLANMADAN TOPLUMSALLAŞMA İMKANI BAKIRKÖY’DAHI DA, BEŞİKTAŞ’TA BILE ELAN AŞKIN”

İstanbul İnşaatçılar  Derneği (İNDER) Umumi Heyet Başkanı Nazmi Durbakayım ise içtimai olanaklara ve pandemi hisse senedi merkezlerine ulaşımın önemine dikkat çekti. Durbakayım “Muvasala çok mühim. İş yerleri mümasil olan ilçelerde, evine mümasil olan aynı aksiyon yerinin olduğu takdirde insanlar daha bayındır oluyor. İnsanların sosyalleşme, araba kullanmadan toplumsallaşma imkanı Bakırköy’üstelik da, Beşiktaş’ta dahi henüz aşkin. Elan elhak zaman İstanbul’u bölsek ihtimal üç pasaj toprak yarar. Orada güçlü insanların ziyalı ve kültürel seviyelerinin Türkiye şartlarına bakarak bire bir çıt yukarıda olması, Beşiktaş’ta darülfünun olması, bunların bütünü buralara fazlalık getiriyor” diyerek konuştu.

Konut fiyatları 1 yılda yüzde 31.7 arttı

 

Kiralar eş fiyatına artık

 

İstanbul’üstelik kira fiyatları hangi semtte yükseldi?

 

Share: