Iye Bina YKB: KDV indirimi sektöre soluk aldıracak

Emlak sektörü temsilcileri, bölük satışlarında KDV ve tapu harçlarında yapılan indirimin yıl sonuna kadar uzatılmasının sektörde satışları artıracağını ve stokların erimesini sağlayacağını belirtiyor.

Kaynak ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ev satışlarında KDV oranlarının yüzde 18’den yüzde 8’e, tapu harçlarının da yüzde 4’ten yüzdelik 3’e indirilmesi uygulamasının sene sonuna kadar süreceğini açıklaması, emlak sektöründe memnuniyetle karşılandı.

Iye Bina Yönetim Kurulu Başbuğ İnanç Bıçkın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Gayrimenkulde KDV oranının yüzdelik 8, tapu harçlarının üstelik yüzde 3 yerine bitmeme etmesi, hem sektördeki satışların hızlanması hem üstelik bağırsak piyasaya cereyan getirmesi hesabına adeta aynı koku niteliğindedir.” dedi.

Yıl süresince yapılan kampanyalara değinen Külhanbeyi, sektörün bu kampanyaların beraberinde bahis konusu uygulamalar yardımıyla 2018 böylecene geçen sene yakalanan satma rakamına ulaşabileceğini söyledi.

Külhanbeyi, banka kredilerinde düşüşün başladığını, faizlerin gevşediğini tabir ederek, döviz kurundaki oynaklığın birlikte azalmasıyla piyasanın rahatladığını kaydetti.

– “Ekonomiye sağlayacağı ilişik ayar eke”

İnanç Bıçkın, ister Enflasyonla Topyekun Savaşım Programı gerekse sağlanan teşviklerin tüketicilere çok vahim fırsatlar sunduğunu belirterek, “Nedeniyle hem tapu harcındaki indirimin devamı hem üstelik KDV oranının yüzdelik 8’da tutulması, yalnız gayrimenkul sektörü üzere değil, genel ekonomiye getireceği sürdürülebilir munzam değer anlamında birlikte az çok önem taşıyor.” dedi.

Eş hareketlerine bakıldığında talepte baskı olmadığının görüldüğünü tabir fail Bıçkın, bulunan teşviklerin dönemsel olmasından tezayüt temelli olmasının, hedeflenen sürdürülebilir büyümeye yoğun yardım sağlayacağını vurguladı.

– “Teşviklerle güzeşte yılki koca rakamlarını yakalayabiliriz”

Fuzul Grup Umumi Heyet Başkanı Mahmut Akbal dahi konutta güven endeksinde bir süre sonradan iyileşmenin görüldüğünü, bu gelişmenin üstüne “İmar Barışı”na başvurular, konutta KDV ve tapu harcındaki indirim süresinin uzatılmasının çok muştulu olduğunu dile getirdi.

Yüzde 10’luk KDV indiriminin bölük kabilinden efdal ödeme yapılan tıpkı alışveriş üzere çokça büyük olduğunu, bu durumun gelgel için bekleyen talebi harekete geçireceğini tamlayan Akbal, yabancıya basamak satışında yakaladıkları hikayeyi Döviz kurunda başlayan sakinleme ve süresi uzatılan teşviklerle bu arada bağırsak pazarda birlikte görmeye bitmeme edeceklerini söyledi.

Geçen yılın 9 ayında 1 milyon 30 bin hane satıldığını, rakamın 2018’in bir döneminde 1 milyon 2 bin seviyesine gerilediğini bildiren Akbal, “Esasen belli belirsiz aynı düşüş var amma ekonomideki toparlanma ile yıllık göz satışında 2017’yi yakalamamız dostça dahi değil…” ifadesini kullandı.

– “Ofis stokunun erimesi için majör tıpkı hamle”

Rum Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu ise büyüklüğüne, konumuna ya da çatı onay tarihine bakılmaksızın ticari amaçlı gerçekleştirilen cemi hisse senedi yerleri ve kemiksiz alanı 150 metrekareden balaban umum konutlar üzere yüzde 18 oranında olan KDV’nin yüzdelik 8’e düşürülmesinin sene sonuna büyüklüğünde süreceğini hatırlatarak, 500 bin liralık bire bir konutun 90 bin TL olan KDV’sinin 40 bin TL’ye sakıt olacağını aktardı.

Tavukçuoğlu, “Son yıllarda en çok envestisman çekici alanların başında gelen ve alelhusus üstelik yoğunluğun Anadolu Yakası’nda olduğu büro pazarında serencam bire bir yıldır daralma yaşanıyordu. Ofisteki bildirme fazlalığı de ofiste büyümenin gerilemesine neden olmuştur. Bundan etraf boş küsurat bölüm sayısı artarak yüzdelik 25’lere yaklaştı. Başka taraftan yeni yapılan ofislerin pazara girmeye bitmeme ettiği görülüyor. Konutta olduğu kabilinden yazıhane pazarında de en fazlalığı söz konusu. Satışlardaki durgunluğun giderilmesi, ofis stokunun eritilmesi amacıyla KDV’nin yıl sonuna kadar yüzdelik 8’e düşürülmesi eke bire bir adım.” şeklinde konuştu.

Tavukçuoğlu, tapu harçlarının yüzde 4’ten yüzdelik 3’e düşürülmesinin üstelik yıl sonuna büyüklüğünde uzatılmasının sektöre akıntı kazandıracağını tabir ederek, “Tapu harcının on paralık müddet konulmadan yüzdelik 1’e düşürülmesi, inşaat piyasasına artık tıpkısı hareket getirecektir.” dedi.

Share: