Kanada’da hane krizi büyüyor: Yabancılara haram geliyor!

Ecnebi yatırımcıların Türkiye’ye ilgisi pandemiye karşın bitmeme ediyor. Yılın ilk 7 ayında mevki genelinde yabancıya 25 bin basamak satılırken, sene böylece 50 bin rakamına ulaşılması hedefleniyor. Göz temsilcileri Türkiye ilgisini fırsata vermek ve yabancıya emlak satışından elan çok gelir görmek üzere düğmeye bastı. Türkiye’birlikte bugün yabancılara satılan gayrimenkulün değeri sayı farkı 150 bin dolarken, çıktı 1 milyon dolar ve üzerindeki konutların satışına ciddiyet verilecek. Bu müşabih İstanbul’daki begayet göz stoğunun erimesine de katkı sağlayacak.

YENİ BİR DÖNEM

Ecnebi alıcılara yurt satışı fail Nevita’nın umumi heyet başkanı Faruk Akbal, yıpranmamış yapılanmalarını bildirmek için bire bir grup matbuat mensubuyla ayrımsız araya geldi. 2014 yılında 15 milyon TL’lik bire bir ciroyla yola çıkan Nevita’nın, 6 yılda cirosunu 500 milyon TL’ye taşıdığını, bu yılın ilk 6 ayında dahi 450 milyon TL’lik yurt satışına imza attıklarını tamlayan Akbal, artık baş döndürücü göz satışına birlikte odaklanacaklarını açıkladı ve şunları söyledi:

İSLAMOFOBİ ETKİSİ

“Ülkemize çok henüz çok döviz kazandırabilmek amacıyla Nevita kendisine ötede yurt pazarı için da kullanılmamış bire bir organize oluşturduk. Nevita Luxe markamız ile hedefimiz Türkiye’üstelik 1 milyon dolar ve eğin değerde yurt satın alabilecek ecnebi yatırımcıları ülkemize çekebilmek.” Serencam yıllarda birlik dünyada güçlenen ulusalcılık akımları ve artan İslamofobi nedeniyle bundan sonra yabancıların Avrupa ülkelerinde kendilerini bayındır hissetmediklerini tamlayan Akbal, “Bu açıdan Türkiye’nin uğrunda tahammülfersa aynı okazyon var. Mütebeddil bu dünyada Türkiye yabancılar için hakikat anlamda benzeri çekicilik merkezi mümkün” diye konuştu.

MAKSAT PAZARLAR

Türkiye taşınmazlar piyasası amacıyla Afrika’üstelik çokça ağır bire bir potansiyel gördüklerini belirten Akbal, “Büyüklük kendisine baktığımızda, Singapur, Hong Kong, Çin, Kazakistan, İran ve Azerbaycan, ecnebi yatırımcı çekebilmek üzere yeryüzü kurumlu pazarlar ortada” şeklinde konuştu. Pakistan’birlikte ofis açtıklarını, yıl bitmeden Dubai ofisinin devreye gireceğini tamlayan Akbal, “Asya-Pasifik’te Çin, Avrupa’dahi İngiltere, Afrika’birlikte Johannesburg veya Nairobi ofislerimiz üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi. Çılgın gayrimenkul pazarında serencam 3 ayda 100 milyon TL’lik rezervasyon gerçekleştirdiklerini belirten Akbal, “Eskimemiş yapılanmamız Nevita Luxe’ın cirosunu 2023’te 1.2 bilyon TL’ye çıkarmayı hedefliyoruz. Şiddetli dışındaki ayrıksı çalışmalarla birlikte yıllık 1 milyar TL ciro öngörüyoruz” şeklinde konuştu. Faruk Akbal, yurt şirketlerinin çılgın projelerinden şişko satın almalar birlikte planladıklarını ekledi.

‘YABANCIYA SATIŞ LİSANSLI OLSUN’

Ayrımsız zamanda Yurt Ev Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı birlikte olan Faruk Akbal yabancıya emlak ticareti işleyen pazarlama şirketleri, acenteler ve geliştiricilerin lisanslanması gerektiğini, bunun üzere ilgili bakanlıklara eskiz faaliyet bile yolladıklarını söyledi. Zaman 5 bin emlakçının yabancıya mir yaptığını tamlayan Akbal, “Kurumsal, beraberinde 300 emanet çalıştıran tıpkısı acenta düşünün, ama benzeri yandan birlikte havalimanına minibüsle gidip yabancıyı alıp komutan yapanlar var. Herhangi Bir ikisi dahi tıpkı komisyonu alınca haksız rekabet oluyor. Birlikte kurumsal olmayan firmalarca yapılan işlemler sonrasında yatırımcıları pres durumda bırakabilir. Bu nedenle bir lisanslama olsun istiyoruz. Bu düzenleme olursa ağır sıklet oranda mütezayit komisyonlar üstelik geriler” dedi. Yaptıkları araştırmaya bakarak Türkiye’den familya düz 100 yabancıdan 83’ünün memnun olduğunu tamlayan Akbal, “Mutlu olmayanların karşılaştığı en iri sorun ise şehir yönetimleriyle müntesip. Ödemelerin belirgin olmaması ve açkı sorunu öne çıkan şikayetler. İş satmakla bitmiyor, yabancıyı burada burulmak, ona konforlu benzeri hanay arz etmek bile eke. Bunun için birlikte düzenlemelere gerekseme var” ifadelerini kullandı. 

Share: