Kiralık sülale üzere ad çekme çekilişi başladı

Kiralardaki fahiş artışa karşın vatandaşın talebi azalmayınca, emlakçılarda aile sırası oluştu.

Alelhusus öğrencilerin okkalı olduğu bölgelerde ya birlikte şehrin merkezi noktalarında eş kiralamak isteyenler ihtiyaçlarını söyleyip, isimlerini onlarca kişinin bulunduğu listelere yazdırmaya başladı.

Ince listelerin oluştuğu emlak ofislerinde ad çekme ile çekilişler birlikte yapılıyor.

İki yıldır sorun var

Sabah gazetesinden Betül Alakent’in haberine bakarak, eşit artışını birçok etkenin tetiklediğini tamlayan uzmanlar, bu sürecin başlangıcının ise iki sene öncesine dayandığını belirtiyor.

Uzmanlar, hele serencam tıpkı yılda kira artışının hissedilir boyuta ulaştığını belirterek, “Mütenakıs yeni hane arzına değer artan göz talebi, müstevli dolayısıyla ertelenen evlilikler, karşı karşıya eğitimin yeninden başlayacak olması, kentsel dönüşümün oluşturduğu kiralık ev talebi kabilinden nedenler icar fiyatlarını çetin oranlarda yükseltti” diyor.

Sarıyer’dahi çoğalma yüzdelik 290

Benzeri gayrimenkul sitesinin Orak Ayı 2021 araştırmasına göre, serencam 1 yılda kiralık konut kategorisinde sayı farkı metrekare fiyatındaki arz faziletli artış yüzdelik 290 ile Sarıyer’in Rumeli Hisarı semtinde gözlemlendi. Bunu yüzde 238 ile Beşiktaş Vişnezad, yüzdelik 218 ile Sarıyer Reşitpaşa, yüzdelik 171 ile Beşiktaş Gayrettepe ve yüzdelik 150 ile Kadıköy Fikirtepe izlem etti. İstanbul’un yeryüzü merkezi semtlerinden biri olan Beşiktaş Yıldız’bile kiralık fiyatları yüzde 108 arttı.

Eşit artışının nedenleri

– Stoklar bölük güven kampanyaları ile eridi. Pandemi nedeniyle yeni bölük üretimi yavaşlayıp, bölük talebi artınca bu kiralarda karşılık artışını tetikledi.

– Kentsel inkılap kira fiyatlarını artıran aynı başka deli dolu oldu. Kestirmece 80 bin para sahibi evini boşalttı ve kiralık aile arayışına girdi.

– yüz yüze eğitimin yeniden başlayacak olmasıyla birlikte öğrencilerin göz ihtiyacı talebi artırdı.

– Pandemi zımnında birçok daraç kapandı. Elverişsiz kapasiteleri azaldığı ve yıpranmamış mahdut yapılmadığı amacıyla evlere murat arttı.

– Müstevli zımnında ertelenen evliliklerde bu yaz patlama yaşanması hem hane fiyatlarında hem üstelik kiralarda muhteşem artışlara faktör oldu.

– Pandemi sürecinde kimimiz şehir değiştirdi, kimimiz yan… Piyasadaki hareketlenme da kiralık fiyatlarda yüksek artışlara bozukluk oldu.

– Emniyet faizlerindeki artım ev fiyatlarının yükselmesini tetikledi. Efdal fiyatlardan konut düzlük mülk sahipleri birlikte evlerini henüz yüksek fiyattan kiralamaya başladı.

– Ev kredilerinin artması ocak almak yerine kiralamaya talebi artırdı.

– Ocak sahiplerinin kiracılara enflasyon oranlarının üstünde zam ika yarışına girmesi ya de mütenevvi bahaneler ile mevcut kiracıya ‘şu kadar zam yapmazsan, seni çıkarırım’ baskısı fiyatları artırdı.

– Bazen sitelerde şehir yönetiminin biricik çıkışlı emlak bürosu ile sözleşme koşulunu getirmesi birlikte icar fiyatını zait unsurlardan oldu.

“Dolandırıcılar günlük 50 bin TL tutkun yapıyor”

Umum Müteşebbis Taşınmazlar Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Kurucu Başkanı Hakan Aksungur, efdal talebin kaparo dolandırıcılığını üstelik yanında getirdiğini belirtti.

Aksungur, “Ocak bulmakta yaşanan yüklülük bazı fırsatçıların de sahneye çıkmasına neden oldu. İnternetten buldukları fotoğrafları alıp yayımlayan dolandırıcılar arayanlara da ‘Şu dakika zarfında kiracı var, familya sahibi yurtdışında yaşıyor’ kadar yalanlarla evi göstermiyorlar. Ardından üstelik ‘Bu eve çok arzu var, eğer istiyorsanız kaparo gönderin size opsiyonlayalım’ diyerek kaparo alıyorlar” dedi.

Sayı Farkı bire bir dairenin kaparosunun 2 bin ila 5 bin TL ortada değiştiğini anlatan Aksungur, “Bu bazı begayet konutlarda 15 bin TL’yi da buluyor. Günde 10 kişiye bu şekilde familya verseler 40-50 bin TL algın yaparlar” diye niteleyerek konuştu.

Etraf dolandırıcılarına alın uyarılarda mevcut Aksungur, vatandaşların özen etmesi müstelzim hususları şöyle sıraladı:

Yalnız genel ağ üzerinden isticar yapmayın, katiyetle evi görün. Karşınızdaki birey karı sahibi olduğunu iddia ediyorsa tapuyu eksiltmek istediğinizi belirtin. Arada emlakçı varsa mezuniyet belgesine bakın. Peşi Sıra daire sahibi emlakçıyı yetkilendirmiş mi bunu isteyin. ‘Hemen kaparo yatır’ diyen birine evi gıyaben kaparo yatırmayın

“Kullanılmamış üretim ve düşük repo kayıt”

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, yapım sektörünün 2019’a kadar kalan maliyetler, eş fiyatlarındaki eşdeğer hareketler ve faziletli taleple dengelediğini söyledi. Durbakayım, “Fakat 2019’üstelik talepte yaşanan daralma, satış fiyatlarının artısını sınırlarken akabinde 2020’in ilk çeyreğinde başlayan Kovid-19 salgını ciro artışlarının maliyet artışlarının altında kalmasına etmen oldu” ifadelerini kullandı.

emlak kredisi repo oranlarının tarihin en düşük seviyeye çekilmesiyle alay malay, konut satışlarının önünün aynı nebze açıldığını anlatan Durbakayım, bunun gelişmemiş sürekli olduğuna dikkat çekti. Kira fiyatlarındaki artışın önüne salmak için eskimemiş göz üretiminin artması gerektiğine ilgi çekici Durbakayım, şöyle bitmeme etti:

Şekil Bankası’nın yıpranmamış faiz politikası, bölük emniyet faizlerinin yüzdelik 0.65-70 seviyelerinde olmayacağını meni ediyor. Fasıl amacıyla ideal Getiri oranları ise yüzdelik 0.50 ve elan adi seviyesidir

Yükselen göz kiraları ‘kapora dolandırıcılığını’ artırdı

karşı karşıya eğitim kararı kiraları 2’ye katladı

İstanbul’dahi kira artışının sunma faziletli olduğu mahalle belli oldu

Çin’birlikte yükselen kiralara hal!

 

Share: