Kırıcı bakım ünitelerinin hava kalitesi BAİBÜ’nün duyarga tabanlı sistemiyle ölçülecek

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesince (BAİBÜ) ağır sıklet hizmet ünitelerindeki hastaların korunması için iç müstevi gelgel kalitesini belirlemeye çevrilmiş tasarlanan “sensör tabanlı cümle”, sağlığa sınırlı durumlarda simultane personeli bilgilendirecek.

BAİBÜ’den yapılan açıklamaya bakarak, hep, Ilmî Sınai ve Teknolojik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (BETUM), proje yürütücüsü Öğretim Yardımcısı Dr. Sanaz Lakestani, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Dr. Akademisyen Mehmet Milli, Tıp Fakültesi Cerrahi Tababet Bilimleri Bölümü/Anestezi Bilimi ve Reanimasyon Anabilim Dalı talim üyeleri Prof. Dr. Abdullah Demirhan ve Doç. Dr. İsa Felek aracılığıyla geliştirildi.

Hastanelerde hastaların korunması amacıyla bağırsak düz çekicilik kalitesini belirlemeye çevrilmiş tasarlanan herkes, koskocaman parametreleri entelekt adına tespit ederek sağlığa elverişsiz durumları takkadak GSM üzerinden ilişik personele ve yöneticilere bildirecek.

“Potansiyel risklerin önüne geçilebilecek”

Sensörler arasındaki kablosuz tanıtma sistemi yardımıyla güç bakım üniteleri kabil eleştiri öneme cemaat ortamlarda oluşabilecek gizil risklerin önüne geçilebilecek.

Dünyada iç ortam gelgel kalite parametrelerinin izlenmesi için geçer not anten tabanlı sistemler genelde ayrımsız anda yer çok 3 ila 4 faktörü ölçebiliyorken, BAİBÜ’bile geliştirilen hep aynı anda mum, yalım, görece gönen, karbondioksit ve tıpkısı 9 parametreyi ölçen önceki ve bir tane hep oldu.

Sistem yardımıyla ölçülen parametreler sonucunda çok enerji kullanımı ve gider giderlerinin önüne geçilmesi, hastanelerde esenlik harcamalarında tasarruf sağlanması hedefleniyor.

Sensörlerden elde edilen verilerin görselleştirme yazılım araçları kullanılarak ayrıksı araştırmacılarca yorumlanabilmeleri de kolaylaştırıldı. Ayrıca, oluşturulan bilim setinin acun çapında cümle araştırmacılar tarafından kullanılmasını çıkarmak amacıyla internet süresince paylaşılması sağlandı.

Share: