Makule 1 diyabet hastası çocuklara sensörlü şeker hastalığı takdir cihazı dağıtıldı

Türlü 1 şeker hastalığı hastası çocuklara sensörlü şeker hastalığı takdir cihazı dağıtıldı

Van Valisi Balcı, “Çocukların parmağına batan enjeksiyon, yüreğimizi acıtıyor”

VAN – Van’üstelik Soy 1 şeker hastalığı tanısı konulan çocukların, dağıtılan ‘sensör teknolojisi cihazlar’ sebebiyle minik parmakları delinmeden şeker hastalığı düzeyi kedersiz ölçülebilecek.

Van Valiliği himayesinde Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğünün eş çalışmasıyla Van’daki Türlü 1 şeker hastalığı hastası 50 çocuğa daha ‘sensörlü şeker ölçüm cihazı’ dağıtıldı. Geçtiğimiz Haziran 2022 yılı tarihinde ilk etapta 250 sensörlü şeker ölçüm cihazının dağıtıldığı Van’de, bugün 50 cihaz elan planlı törenle dağıtılmış oldu. Edremit Aplikasyon Otelindeki alet dağıtım programı sırasında ailelerle kardeş kardeş eden Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Âşık Balcı ise his komple anlar yaşadı.

“Çocukların parmaklarının delinmesini istemiyoruz”

Aygıt tevzi töreninde aynı danışma yapan Vali ve Büyükşehir Uray Başkan Vekili Ozan Balcı, vatandaşın sağlığı ve esenliği için canla başla çalıştıklarını belirtti. Vali Balcı, “Diyabet hastası çocukların parmaklarının delinmesini istemiyoruz. Çocukların parmağına batan enjeksiyon, yüreğimizi acıtıyor. Allah’a şükür devletimizin bu konuda imkanları çoktur. Şu temel büyüklüğünde 300 çocuğumuza sensörlü şeker hastalığı takdir cihazı verdik. Bizler şu dakika bunun kaynağını Büyükşehir Belediyemizden karşılıyoruz. Milletimizin özlük kaynaklarını, milletin kendisine ve hele birlikte çocuklarına harcıyoruz. Bu yaptığımız benzeri lütuf değil, çocuklara cebin bir görevimizdir. Sizlerin yükünü kabul etmek, dertlerinizle dertlenmek bizleri çokça bahtiyar ve bahtiyar ediyor. Aynı çocuğun parmağının günde 10 yol delinmesi ve ailelerin çocuklarıyla ilişkin kamu sıkıntılarını biliyoruz. Etkinliğin gerçekleşmesinde emeği olan tamam say arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

“Maşa bizim üzere yer nazik zahmetsiz oldu”

Çocuğu şeker hastalığı hastası olan Sır Demir isimli ana ise kızına 2 yaşındayken diyabet tanısı konulduğunu belirterek, “Bu hayatımızın sunma pres anlarından biriydi. Tanı konulduktan sonradan günde 9 kat parmaktan şeker hastalığı ölçümü ve 4 misil insulin enjeksiyonu yaparak hayatımıza bitmeme ettik. Geçtiğimiz haziran ayında sensörlü şeker ölçüm cihazına kavuştuk. Bu alet bizim amacıyla sunma balaban kolaylık oldu. Bundan Sonra çocuğumuzun gözlerimizin yanında olmadığı seçkin anda güvende olduğunu biliyoruz. Ayrıksı kolaylıklardan biri ise çocuğumuz yaptığı her aktiviteyi yarıda kesip, parmağından şeker ölçmemek oldu” diye niteleyerek konuştu.

Hem kendisi hem bile çocuğu şeker hastalığı hastası olan İkram Çelik de 10 yaşındaki kızının, günce 10 kez parmakları delinmeden şeker ölçümün yapılacağını dile getirdi. Çelik, çocuğunun bundan sonra kurtulduğunu ve cihazı kendisinin almış büyüklüğünde bahtiyar olduğunu kaydetti.

Sensörlü şeker ölçüm cihazına mülaki dallar ise maşa yardımıyla bundan sonra canlarının acımayacağını söyledi.

Share: