Koruya ve yeşil alanlara bitişik konutlar iki ikmal elan kızıl

Yapılan araştırmalar, yurt yatırımcılarının lüksten beklentilerinin tamamen değiştiğini gösteriyor. Kullanılmamış ölçüsüz kriterleri ortada vadi alan orman ve koru manzarası olan evlerde tüvana insanların hayat kalitelerinin arttığına dikkat çekiliyor.

Bile bu artış yalnız yaşam kalitesi adına değil, benzeri zamanda hesaplı alacak namına da kendini hissettiriyor. Acun Şehirleri Ekin Forumu’na (World Cities Culture Forum) göre yeşil alan, parklara  ve koruya komşu olan acun metropollerindeki fiyat yükselişi potansiyeli, farklı konutlara bakarak yüzdelik 47 değer henüz çok benzeri artışa işaret ediyor. Bu artım potansiyelinin İstanbul’de ise yüzdelik 200’ü aştığı anlayış ediliyor.

Tafsilatlı süredir etkisini hissettiğimiz pandemi sürecinde, doğaya mahsus korkunç arz kemiksiz şekilde taşınmazlar sektöründe kendini hissettirdi. Hele yeşil alanlara erişimi kâin; insanların evlerindeyken birlikte doğayla çöz içe olabildiği evlere müteveccih arzu, akıbet dönemde bahçeli evlerde yüzde 228, balkonlu evlerde beniz 100’e mail ölçüde kalık durumda. Yalnız İstanbul’üstelik değil, dünyanın koskocaman metropollerinde de koru içindeki konutlar yatırımcının yıpranmamış gözdesi.

Dünyanın önde gelen gayrimenkul danışmanlık firmalarından Knight Frank’mağara ‘Living By Park Yeri 2020’ raporuna göre, taşınmazlar yatırımcılarının lüksten beklentileri dünyanın seçme durumunda değişti. Bir raporda, yıpranmamış çılgın kriterlerinde kültürlü, ongun, havası ve orman ve koru manzarası olan yerlerde ateş parçası insanların ‘hayatlarının’ zenginleştiği belirtildi. Kısaca insanlar, çıktı “kullanılmamış ve baş döndürücü” kavramları ile yetinmeyip kendilerine ‘’lüksün ötesinde’’ daha aktif argümanlar sunulmasını istiyor.

Bile bu ümit hemen yaşam kalitesi yerine değil, aynı zamanda kazançlı rüşvet kendisine dahi kendini hissettiriyor. Gerek Knight Frank 2020 The Wealth Report, gerekse Acun Şehirleri Kültür Forumu’na (World Cities Culture Toplu Tartışma) göre yeşil kayran, parklara ve koruya yandaki olan konutlardaki fiyat yükselişi potansiyeli, kentteki sair konutlara bakarak yüzdelik 47 derece kazandığı görülüyor.

Dap Çatı Nişantaşı’na lüksün ötesini taşıyor

Otopark ve bahçe özleminin yer aşkın öne çıktığı şehirlerden biri bile İstanbul… Bu artım potansiyelinin İstanbul’birlikte ise yüzdelik 200’ü aştığı hesap pusulası ediliyor. Park Yeri ve koru manzarasına eş evet bile yürüme mesafesinde geniş ayrımsız yeşil alanı bulunan taşınmazlar projeleri, yurt yatırımcılarının kullanılmamış gözdesi olmuş durumda.  Bu artış potansiyelinin İstanbul’dahi ise yüzde 200’ü aştığı hesap ediliyor. DAP Çatı dahi mütebeddil bu beklentileri dolgunca analiz ederek, ‘lüksün ötesinde’ tasarladığı kullanılmamış konseptini Nişantaşı’na getiriyor. Yöre rica cem döneminin peşi sıra resmi yerine satışına başlanan Nişantaşı Koru projesi, lokasyon adına Amerikalı Hastanesi ile Ihlamur Kasrı beyninde konumlanıyor.

Sanatın, modanın ve lüksün merkezi konumunda olan Nişantaşı’nda, dev koru alanına komşu benzeri proje olan Nişantaşı Koru projesi için ‘kullanılmamış ötede’ kavramını tarif etmek üzere oluşturulan 5 ölçüt şu şekilde sıralanıyor:

1. Şehrin merkezinde dünyaca ünlü ve güzel benzeri semtte meydan alması:

Nişantaşı Koru projesi, iki kıtayı birbirine bağlayan acun başkenti İstanbul’un merkezinde, şehir dışından evet birlikte yurtdışında gelenlerin dahi mutlaka konuşma etmeden dönmediği, dünyanın arz esaslı ve prestijli semtlerinden Nişantaşı’nda düzlük alıyor. Proje, dünyanın önde mevrut katmerli ve prestijli markalarının saha aldığı Abdi İpekçi Caddesi’ne 650 metre, City’s Alışveriş Merkezi’hangi ise 300 metre mesafede bulunuyor. Bu anlamda Hermes, Louis Vuitton, Prada ve Gucci kadar lüksün zirvesindeki markalara da deyim yerindeyse “başlık komşusu’ konumunda.

Uluslararası emlak firması Cushman&Wakefield’mağara 65 ülkenin 330 ahzüita caddesini sıraladığı araştırmada önceki 10’bile yer kayran Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi, Titr Francisco’daki Union Square ve New York’taki 5. Ana Yol’yle aynı kategoride düz alıyor.

2. Eşine birkaç rastlanır ve sınırlı sayıda aynı yapıya eş olması:

Elmas kabil eşine bir iki rastlanır, sadık sayıda kişinin sahibi olabileceği bir proje olan Nişantaşı Koru, 25 dönüm toprak üstünde koruya yandaki  sadece 160 seçkin kişiyi ayrıcalıklı benzeri yaşamla buluşturuyor.  Bostan villa konforunu Nişantaşı’nda şehrin kalbine ilk defa taşıyan projede, dairelere çatı girişi ile birlikte bahçeden dahi girilebilirken, teras villalarda ise mimaride doğanın iyileştirici gücü civar plana çıkarılıyor.

3. Katmerli mıntıka mantığıyla tasarlanmış, zata mahsus bölük seçenekleri:

Aşırı beklentilerini yeniden tanımlayan Nişantaşı Koru’nun genişlik kocaman ayrıcalıklarından biri efdal tavanlar, degaje teras ve bahçeler, geniş salonlar, serbest ve konforlu odalar ve mutfaklar…

Sivri bölge mantığıyla tasarlanan Nişantaşı Koru’da 6. katta dairenize hususi Boğaz manzaralı ebediyet havuzları, 8 metreye varan tavan yükseklikleri, bostan villa ve ayazlık villa konsepti ile ofis büyüklüğünde teraslar hayatınızı genişletiyor. Nişantaşı’nın dokusuna uyacak, insanın içini açacak mimarlık detaylar içeren proje, açık ve bereketli dirim alanları yanı sıra kişiye özel son paye her hizmetleri lüksle harmanlayarak sunuyor.

4. Bırakıt kadar babadan oğula geçecek, bulunduğu şehre derece katacak eşsiz bir konuşma eseri niteliğinde olması:

Proje geliştirdiği bölgelerin karakteristiğine akla yatkın, yenilikçi projelere imza atan DAP Çatı, her detayın titizce düşünüldüğü Nişantaşı Koru projesinde lüksü baştan tanımlayan ayrıcalıklarıyla, nesilden nesile miras kalacak kadar zer aynı proje sunuyor.

 

5. Serencam ölçüt ise elbette ‘’zinde aile’’ kriterleri:

DAP Yapı, bilcümle dünyayı etkisi altına alan pandemi süreciyle birlikte, Çekmeköy’bile 58 bin 300 ve Nişantaşı’nda 18 bin kişiden fikir alarak ‘Mıhlı Aile’ konseptini geliştirdi. Zinde Ocak konseptinin ilkini, Çekmeköy Ormanköy projesiyle hayata geçiren DAP Çatı, tıpkı konsepti deminden Nişantaşı’na taşıdı. Özellikle Ihlamur Kasrı olmak üzere komşusu olunan 60 bin metrekare alana eş adeta beribenzer tıpkısı orman olan koru alanından gelen verimli oksijen yardımıyla, şehrin merkezinde hararetli ve konforlu ayrımsız yaşam sunacak.

Koruya ve parklara yandaki dairelere temenni artarak devam edecek

Mimarisi ve tasarımı ile yıllar süresince ayar kazanacak ayrımsız proje geliştirdiklerini belirten DAP Bina Umumi Heyet Başkanı Vuzuh Yılmayan, “Lüksün ötesinde tıpkısı yaşam hayalet eden insanlar, değme antlaşma park yeri, yeşil alanlar ve koruya yandaki konumda bulunan gayrimenkulleri hem varagelmek hem dahi nadir mevcut tıpkısı ofis olduğu amacıyla yatırım açmak için tercih etmişlerdir. Bu nedenle dünyanın tezelden acilen değme yerinde otopark ve koruya bitişik daireler değme devir elmas üzere az bulunan nadir envestisman ürünleri olmuştur. Pandeminin etkisi ile ayrıntılı müddet evlerde karantina dönemi geçiren kitleler, çıktı hayatlarının kıymetini haddinden fazla daha gür biliyor ve yeşil tıpkısı doğanın içinde hayat şansı bulunmayan ise şehir merkezindeki yeşil alanı bereketli park yeri ve koru alanlarına yöneliyor. Londra ve New York kadar yıllık basamak denk artışlarının yüzde 5 yükseldiği dönemler bile yabancı ekonomistler tarafından “sert fiyat artışı” şeklinde yorumlanıyor. New York’de park yeri ve koruya bitişik dairelere rabıt yüzdelik 63 oranında çoğalma gösterirken Londra’dahi bu mehabet yüzde 75’e kadar çoğalma gösteriyor.  İstanbul’da ise bu artışın ara sıra bölgelerde yüzdelik 200’ü aştığı tutum ediliyor. Parçalanmamış bu veriler pandemi sonrası elhak bilcümle ihtiyacımız olan doğaya bitişik yaşamanın önemini tıpkı posta elan gözler önüne seriyor. 

Tığ de DAP Çatı kendisine bu ihtiyacı görüp, Nişantaşı Koru projesiyle nesilden nesile miras adına bırakılan, dünyada parmakla gösterilecek ve yıllar boyunca değerini koruyacak benzeri ürün geliştirdik. Proje bittikten sonraları Nişantaşı’na gelen insanlar, bu projeyi birlikte gezip kaplamak isteyecek. DAP Yapı’nın yenilikçi vizyonuyla Gayrimenkul Basamak güvencesinin birleşimi olan bu proje; iki kıtayı birbirine bağlayan dünya başkenti İstanbul’umuzun gözbebeği Nişantaşı’nda, 50 yıl sonra üstelik değerine değer katacak mücevher büyüklüğünde kıymetli bire bir işaret olacak.” ifadelerini kullandı.

Share: