Mezuniyet belgesi olmayan emlakçılara balaban darbe

Ayrımsız emlakçının yetki belgesinin olup olmadığını öğrenmek isteyenler Emlak Ticareti Hikmet Sistemi üzerinden sorgulama yapabilirken belgesi olmadan faaliyet gösteren işletmeleri ihbar dahi edebiliyor. Kaynak ve Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırı Yerleşmiş Başkanlığı’ndan 18 Küçük Ay’ta aldığı karara bakarak ihbarlar Tecim Bakanlığı’nın yanında bundan sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı’na de iletilecek. Böylelikle bitirme belgesiz emlakçılık faaliyetleri yağız paranın aklanması, rüşvet kaçakçılığı ve terörizmin finansmanı kapsamında Mali Büro marifetiyle izlem edilecek.

YETKİ BELGESİNİ SORGULAMA

Taşınmaz Ticareti Bilgelik Sistemi’ndeki geliştirmelerin bitmeme ettiğini belirten Kül Müteşebbis Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Melik Aksungur “Olur vatandaş, mezuniyet belgesinin olup olmadığını nereden anlayacak? İşte bunun amacıyla kurulan Ttbs.gtb.gov.tr adresinden ulaşılabilecek hikmet sistemi üzerinden gayrimenkul işletmelerinin yetki belgeleri sorgulanabiliyor. Esasen bu tümce üzerinden vatandaşlar, şikâyette bulunabilir. Bunun yanı sıra bitirme belgesi olmadan emlakçılık faaliyetinde kâin gerçeklik veya hukuksal kişilerin ihbar edilmesi amacı ile ihbar hattı sistemi devreye makbuz. Tüketiciler ve yetki belgeli gayrimenkul işletmeleri bu sistemi kullanarak ihbar bildiriminde bulunabilirler” dedi.

VERGİ KAÇAKÇILIĞI, KIŞMIRI DÜNYALIK, TERÖRİZM

Kullanılmamış sâdır değişmeyen üzerine bilgi veren Akdoğan, “Kaynak ve Maliye Bakanlığı Finansal Suçları Araştırma Müesses Başkanlığı’ndan 18 Şubat’ta mevrut karara göre Tecim Bakanlığı’nın yanı sıra mezuniyet belgesiz emlakçılık faaliyetleri kişmiri paranın aklanması, vergi kaçakçılığı ve terörizmin finansmanı kapsamında Finansal Idarehane vasıtasıyla izlem edilecek. Bu değişmeyen olayın ciddiyetini gösteriyor. Tüketicilere tavsiyemiz bitirme belgesi sıfır taşınmazlar işletmeleri ile çalışmamaları. Zira yetki belgesi sahibi olan işletmelerin tüketicilere ve Bakanlığa cebin yükümlülükleri var. Diğerlerinin olmadığı için çok aheste sorunlar yaşayabilirsiniz” diye konuştu.

PORTALLARA UYARI
Yetki belgesi olmaması rağmen organ yapmaya ve ilan girişine izin veren portallarına yönelik olarak yaptırımlar isteyeceklerini tamlayan Akdoğan şunları söyledi: “Bizler bakanımızın ifade ettiği ve yönetmelikte geçen izin belgesi sıfır işletmelerin ilan verememesini istiyoruz. Bu konuda kıç sürten, ilan girişlerine ayrıca üyeliklere değişik şekilde cevaz veren portallara yaptırımlar getirilmesi için bilcümle gücümüzle savaşım edeceğiz.”

Yetki belgesi alması gereken emlakçılara süre uzatımı

 

Yetki belgesi sıfır emlakçıya müsaade yok

 

Share: