Mutasyonlu ilde endişelendiren neşeli

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle çatlak ayından itibaren daraç genelinde hafta sonları geçerli sokağa balkon yasakları ile Eskişehir’dahi günce fazlalık hikâye sayısı 50’ye düştü. Hikâye saylarındaki düşüş, pandemi hastaneleri kendisine hizmet veren Eskişehir Site Hastanesi, Yunus Emre Ululuk Hastanesi ve Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki pestil sayısı ile aheste bakım servislerine de yansıdı. 3 hastanede korkulu bakıma dönüştürülen alanlar kapatılırken, boş akak sayısında bile artım yaşandı. Sağlık Bakanlığı’nın HES aktif uygulamasındaki risk haritasında ‘yüksek risk’ anlamına mevrut kırmızıdan yeşile dönen kentin rengi, vakaların 50’ye gerilemesi ile ‘düşük riziko’ anlamına mevrut maviye büründü.

Sokağa gezinti kısıtlamaları, testi artı çıkan alamet göstermedikleri için evlerinde tedavi görenleri olumlu etkilerken, evde otama gören güç sayısı 371’e geriledi. Koronavirüs tedavisi sağlayan Eskişehir Kent Hastanesi, Yunus Emre Izzet Hastanesi ve Osmangazi Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görenlerin sayısı 500’den 138’e düştü. Halen pandemi servislerinin sakil bakımlarında 35 gönül tedavi görüyor, 11 güç ise entübe edilmiş durumda.

Kentte koronadan can kaybı 739’a yükseldi

Eskişehir’bile koronavirüs dolayısıyla hayatını kaybedenlerin sayısı mart ayından bu yana, 17’si sonuç 1 hafta kalkışmak için 739 oldu. Eskişehir Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, günlük artı vakaların azalmasına rağmen denetimlerini sürdürüyor. Halkın ciddi kendisine bulunduğu caddelerde HES kodu sorgulaması yapılıyor. Günlük hadise sayılarının 50’ye düşmesine rağmen serencam 1 haftada 24 kişinin mutasyona yakalanmış koronavirüse yakalandığı belirleme edildi.

Tedavi altındaki 35 yaşındaki kadının İstanbul’dan geldiği belirlendi

Yunus Emre Heybet Hastanesi’nde otama altında olan 35 yaşındaki kadının İstanbul’dan geldiği, Gündoğdu Mahallesi’ndeki koronavirüs vakalarının da İstanbul’dan gelen akraba ziyaretinin arkası sıra ortaya çıkması, kaynağın İstanbul olduğu değerlendirmesine sebep oldu. Mutasyonlu vakalarla temaslı olduğu değerlendirilen 115 kişi ise Gündoğdu ve Batıkent Mahallesi’nde evlerinde karantinaya makbuz.

“Yapacak bir özdek namevcut… İnsanlar evde kalmaktan sıkıldı”

Eskişehir’bile, hafta sonu uygulanan 56 saatlik sokağa çıkma kısıtlamasının ardından, gelgel sıcaklığının etkisiyle özellikle trafiğe merbut olan Hamamyolu, İki Ilkgüz ve İsmet İnönü Caddeleri’nde yaşanan deniz zor yarattı. Toplumsal ara kurallarına namünasip kalabalığın şişman çoğunluğunun maske taktığı gözlendi. Çocuklarıyla birlikte gezmeye çıkan Esra Akçay, insanların evde kalmaktan sıkıldıklarını belirterek, “Sokaklar cıvıl cıvıl. Çünkü insanlar tıpkı senedir evde kalmaktan sıkıldı. Albeni da güzel olunca herkes çıkıyor. Yapacak bire bir molekül bulunmayan. Ayrıntılar birlikte okula gitmeyince evde sıkılıyor. Gene de özen etmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

“Ömrümüz ihtimal yarın bitecek… Dolayısıyla tadını çıkarıyoruz”

Arkadaşlarıyla birlikte parkta dolaşan Yelda Çevik, tedarik alarak dışarıya çıktıklarını anlatım ederek, “Sonuçta yaşıyoruz ve ara sıra ihtiyaçlarımız oluyor. Onları alma bahanesi ile dışarıya çıkıyoruz. Gerçekte şu anda hiç konuşmadan eve gitmem ve kendimi kapatmam geçişsiz. Fakat türlü olmuyor. Ömrümüzün hangi kadar olduğu dahi anlaşılan değil. Ihtimal ferda bitecek. Zımnında tadını çıkartmaya çalışıyoruz. Seçme zaman tedbirliyiz, çift maske takıyoruz” dedi. Reviş yaptıktan sonraları bankta dinlenen Hatice Leyla ise, “Budun bunaldı. Hapisten çıkacak kabil bütün sokakta. Amma ilgi etmemiz lazım. Maskesiz gezmememiz gerekiyor. Ne olacak halimiz bilmiyorum. Cenabıhak sonumuzu hayretsin” diye konuştu.

509 kişinin tedavisi sürüyor

Eskişehir’bile koronavirüsün ortaya çıktığı mart ayından bu yana 402 bin 984 kişiye Covid-19 testi yapılırken, 56 bin 971 dirilik pozitif çıktı. Kentte hep 509 gönül halen otama görürken, 55 bin 726 kişi ise koronavirüsü atlatarak, iyileşti.

Tayland’de güneş tacı virüs tarzı bakir aynı virüs keşfedildi

 

Sunma fazla riziko taşıyan 7 süreğen çor

 

Share: