Ordu’da 18 bin dönüm tembel toprak üretime kazandırıldı

Kargaşa Büyükşehir Belediye Reisi Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarıma verdiği desteklerle, şehir genelindeki atıl araziler üretime açılmaya devam ediyor. Mesudiye ilçesinde, üreticilere dağıtılan arpa tohumlarıyla, 750 dönüm süreduran arazide baştan istihsal başladı. Kalabalık’da 2019 yılından bu yana sunulan desteklerle tarıma açılan arazilerin dönümü 18 bine ulaştı.

Kalabalık’da fındık tarımının gayrı ilçelere bakarak henüz beş altı yapıldığı, makineli tarıma uygun geniş arazileri ve yaylalarıyla, hayvancılığa makul ilçelerdeki üreticilere sunulan destekler bitmeme ediyor. Icraat kapsamında, Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi ve İl Ekincilik Orman Müdürlüğü iş birliğinde hesaplı “Tembel Ekincilik Arazilerinin Üretime Kazandırılması Projesi” kapsamında Mesudiye ilçesindeki üreticilere 15 titrem sertifikalı arpa tohumu dağıtımı yapıldı.

“750 dönüm elan tembel yerey üretime açıldı”

Ekincilik ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanı Ahmet Ultav, 2019 yılından bu yana sunulan desteklerle gelişigüzel 18 bin dönüm etkisiz arazinin baştan üretime açıldığını söyledi. Ultav açıklamasında, “Fındık tarımının ayrıksı ilçelerimize göre daha bir iki yapıldığı Mesudiye ve Atmaca ilçelerimiz ilkin kalkmak için 19 ilçemizin tamamındaki etkisiz ekincilik arazilerini üretime kazandırmak için soy sop destekleri vermekteyiz. Şimdiye büyüklüğünde verilen desteklerle 18 bin dönüm toprak üretime kazandırıldı. Yapılan rüşvet tohumu dağıtımıyla alay malay yaklaşık 750 dönüm etkisiz yer elan üretime kazandırılmış olacak” dedi.

“Arpa gideri hayvancılık giderlerinin yüzdelik 70’ini oluşturuyor”

Hayvancılığın kilolu kendisine yapıldığı Mesudiye ilçesi amacıyla rüşvet yeminin eke tıpkı yere topluluk olduğunu vurgulayan Ultav, “Rüşvet hayvancılığın gen olarak yapıldığı Mesudiye ilçemiz amacıyla haddinden fazla mefret benzeri yem kaynağı. Hayvancılıkta giderlerin yaklaşık yüzde 70’ini yem giderlerinin oluşturduğunu düşündüğümüzde verilen desteğin önemi ortaya çıkmaktadır. Lüzum var olan ürünlerin veriminin artırılması gerekse de ilimize uygun yeni ürünlerin geliştirilmesi noktasında üreticilerimize desteklerimiz bitmeme edecek” diyerek konuştu.

Hayvan yemlerini kendileri yetiştirmeye başladılar

Hayvancılıkla uğraşan Mesudiye ilçesi Çardaklı mahallesinden Erdoğan Yılmayan, “Ailemle alay malay ekincilik ve hayvancılıkla geçimimi sağlıyorum. 50 kocabaş ve 100 küçükbaş hayvanım var. İşimi severek yapıyorum. Herkes sevdiği işi yaparsa bahtiyar olacağını düşünüyorum. Mesudiye’miz hayvancılık üzere haddinden fazla akıllıca. Köyünde arazisi, imkanı olanları tarımla uğraşmaya nida ediyorum. Arpa tohumlarımızı aldık. Bizlere Destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Dr. Mehmet Hilmi Güler’e ve İl Tarım ve Orman Müdürümüze çok teşekkürname ediyoruz” şeklinde konuştu.

Üreticilerden Başkan Güler’e teşekkürname

Mesudiye ilçesi Güneyce mahallesinden Fazilet Sönmez ise “20 büyükbaş hayvanım var. Hayvanlarımıza yedirdiğimiz yemlerin büyük kısmını kendimiz yetiştirmeye çalışıyoruz. Elan önceki ekmediğimiz arazilerimizi da daha çok ekiyoruz. Bizlere destek veren Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e çokça teşekkür ediyorum. Ego canlı aynı müstahsil adına hele bölgemizdeki gençlerin tarıma ve hayvancılığa yönelmesini başvuru ediyorum” dedi. – KALABALIK

Share: