Otel fiyatları uçtu, kiralık yazlıklar flaş oldu

Yaz sezonunun yaklaşmasıyla turizm sektöründe zindelik cevvaliyet kazandı. Bu sene 50 milyon ecnebi gezici hedefleyen Türkiye’üstelik, oteller şimdiden yaz sezonu üzere yüzdelik 70 doluluğa ulaştı. Pahal temenni otel konaklama ücretlerinde dahi kendini gösterdi. Türkiye genelinde otel ve pansiyon fiyatları averaj yüzde 40 arttı. Faziletkâr rabıta gören bazen otellerdeki kıymet artışları yüzdelik 80’i buldu. Otel ve pansiyonlardaki fiyat hareketliliği icap yerli gerek yabancı turistin; ev, villa, delik kiralamalarına ilgisini artırdı.

FETHİYE FIRSATI

Yüzdelik 26.5 artma ile sabık yılın konaklama türü galibi olan kiralık konutların, bu yıl yükselişini daha birlikte artırması bekleniyor. İlgi ile basamak kiraları güzeşte yıla bakarak yüzdelik 50’lere vasıl oranlarda artsa birlikte, otel ve pansiyonlara bakarak kıymet avantajı sunmaya devam ediyor. Günlük ve maaş kiralanabilen konutların fiyatları; göz sayısına, konforuna, konumuna ve tarihe göre değişiyor. Tatilcilerin gözdesi Fethiye hem kiralık kat hem villa fiyatlarının uygunluğu ile özen çekiyor. Marmaris ise sahilin yeryüzü pahalı ilçesi olarak öne çıkıyor.

TURİST KİRALIK KARI TATİLİNİ SEVDİ

Kiralık evler, bildirme çok artış gösteren konaklama türü olurken; yabancıların Türkiye’üstelik kalış süresi uzadı. 2018 yılında yabancı turistlerin konaklama süresi önceki yıla bakarak yüzdelik 46’lık artma gösterdi. Sabık yıl kiralık villa ve evlerde konaklayan turistlerin geceleme süresi ise yüzde 29 artarak 5.3 milyona ulaştı.

Erdemli otel fiyatları, tatilciyi kiralık konuta yöneltti. Domestik ve ecnebi tatilciler böylelikle hem henüz birkaç harcıyor hem bile familya konforu yaşıyor. (Takvim)

Share: