Pandeminin yavru işçilerde korkutucu etkisi

Mürekkep Milletler’in yayınladığı bakir raporda yavru işçiliğinin son 20 yıldır ilk defa artışa geçtiği ilgi çekti.

Arsıulusal Faaliyet Örgütü (ILO) ve Birleşmiş Milel Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) yoluyla ortaklaşa hazırlanan rapora bakarak Kovid-19 pandemisi nedeniyle milyonlarca bala elan harıldamak zorunda kalacak.

Araştırmaya bakarak dünya genelinde bala iştirakçi sayısı 2020 başında dört sene öncesine bakarak 8,4 milyon artışla 160 milyona ulaştı.

ILO’ya bakarak yoksullaşma konusundaki öngörülerin gerçekleşmesi yerinde 2022 sonuna büyüklüğünde yavru işçi sayısı 9 milyon daha artacak.

Fakat raporun ortak yazarlarından UNICEF İstatistikçilerinden Claudia Cappa, bu sayının beşe katlanabileceği üstüne uyarıyor. “Alınan finansal tedbirler ve farklı sebeplerden hava sosyal korunmada düşüş olması durumunda etkin yavru sayısı 46 milyona yükselebilir” diyor araştırman.

Kovid-19’un ayrımsız dönüm noktası olduğunu tamlayan Cappa, 2000 ile 2016 ortada etkin yavru sayısında 94 milyonluk tıpkı düşüş yaşandığını söylüyor.

UNICEF Başkanı Henrietta Fore, “Kapanmaların, soylu erki sarsıntıların yaşandığı, okulların mecbur kaldığı, millî ekonomilerin gerilediği ikinci seneyi bile sonlandırırken aileler çok nazik engelleri yermek üzere hal seçmek zorunda” kaldığını anlatım ediyor.

Rapora göre bu gidişattan artık erkek ayrıntılar etkileniyor. 2020 yılında kaydedilen 160 milyon bala işçiden 97 milyonunu erkek füru oluşturuyordu.

Bu tablodaki endişe donör sair benzeri nitelik birlikte yoğun işlerde çalışan, yaşları 5 ile 17 ortada değişen çocuk sayısının artışa önceki olması. Balıkçılık evet birlikte beyaz zehir gibi sektörlerde ayrıntılar haftada 43 saat çalışabiliyor. Bu bile normal gelişimlerine balaban zararın yanı sıra eğitim almalarını dahi imkansız kuzuluk getiriyor.

Share: