Rusya kripto para işlemlerini yasaklayacak

İngiltere Eşkal Bankası Komutan Yardımcısı Sör Jon Cunlife, özellikle pandemide popülerliği anında küsurat Bitcoin’e ilişkin değerlendirmesinde “Fiyatları çok değişebiliyor ve nazari ya bile kılgı yerine değeri sıfıra düşebilir” dedi.

Cunlife, salı günkü açıklamasında “Bulut mucit nokta, kripto para mali sisteme bütünleşmiş edildiğinde, nazik çaplı tıpkısı eşit düzenlemesi gerçekleşebilir ve bu birlikte farklı piyasalarla gelişigüzel sabit mali ortalık aktörlerini epey etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’in değeri kasım ayının başlarında 67 bin doları (yaklaşık 980 bin TL) geçip şahika yaparken, Omikron varyantının açıklanmasıyla vahim tıpkı düşüş yaşamıştı.

İngiltere Dalan Bankası’nın pazartesi haset yaptığı rutin finansal tümce değerlendirmesinde da şişman kuruluşların saklı yazı mal konusunda ihtiyatlı davranması gerektiği belirtilmişti.

Saklı Yazı para piyasasındaki gelişmelerin yakından izleme edileceğinin bildirildiği açıklamada, “Hem yerli hem dahi toptan seviyede riskleri teftiş etmek, sürdürülebilir inovasyonu özendirmek ve mali sistemde daha açık kapsamlı atılganlık ve külliyet sağlayabilmek amacıyla, dakikasında büyüyen bu piyasalara etkide bulunulması üzere genişletilmiş mevzuat ve hukuki yaptırım çerçeveleri muktezi” ifadelerine vadi verilmişti.

Bankanın iletişim araçları ve hisse sahipleriyle ilişkiler bölümünden Thomas Belsham ise salı günü yayımladığı benzeri blog yazısında “Dava, geleneksel mülk birimlerinin aksine Bitcoin’in kendisi haricinde ayrıksı şeylerin fiyatlandırılmasında kullanılmaması. Bitcoincilerin bile sevdiği aynı deyişle ‘bir Bitcoin=tıpkısı Bitcoin’. Fakat bu totolojiden ayrımsız servet birimi çıkmaz” ifadelerini kullandı.

Bitcoin varlıklarının 21 milyonla sınırlandırılmış olmasının yatırımcıların ilgisini zait kilit özelliklerinden biri olduğunu belirten Belsham, bu özelliğin “nihayetinde belki da Bitcoin’i cılız ağıl getirebileceğini” savundu.

Şu anda 19 milyon Bitcoin piyasada dolaşımda bulunuyor. Belsham, sonuncu Bitcoin rakamına Gücük Ay 2140’ta ulaşılması öngörülse birlikte gittikçe bu durumun sistemin sürdürülebilirliğini zorlaştıracağı değerlendirmesinde bulunudu.(Independent Türkçe)

Bitcoin’da satışlar sürüyor

 

Bitcoin arzının yüzdelik 90’ının madenciliği tamamlandı

 

Bitcoin dibi gördü

 

Share: