Rüyasında gördüğü lahit üzere kazı çalışması başlattı

Almanya’bile zihayat Nazmiye Karaman, rüyasında gördüğü lahit için memleketi Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde vacip izinleri alıp hafriyat çalışması başlattı.

Almanya’da saflık firmasında müteharrik ayrımsız bala annesi 45 yaşındaki Karaman, 6 yıl önceki rüyasında Çaycuma’ya ilişkin Çomranlı köyünde babasından tapusunu devraldığı ormanlık alandaki tarlasında lahit olduğunu gördü.

Alanda kazı çalışması başlatmak talip Karaman, geçmiş toprağı çözümleme ettirdi. Servet biriktirdikten sonradan avukatı tarafından Firez ve Turizm Bakanlığına define beklemek için başvurdu.

Yaklaşık ayrımsız yıllık sürecin arkası sıra Karaman’ın kanuncu izinleri almasıyla 3 dönem önceki 50 metrekarelik alanda kepçeyle çalışmalara başlandı. Bu süreçte yaklaşık 120 bin teklik harcayan Karaman, kazı alanında kurban kestirdi.

Kazı çalışmaları Zonguldak Karadeniz Ereğli Müze Müdürlüğünden 2 kazı bilimci, Milli Emlaktan bir ehlihibre ve cingöz ekiplerinin katılımıyla sürüyor.

“Benzeri şeyler çıkacağına umudum var”

Nazmiye Karaman, gazetecilere, rüyasını gerçeğe tevcih etmek istediğini söyledi.

Kazılardan bir özdek çıktığı takdirde Türkiye’ye yerleşmeyi istediğini belirten Karaman, “Almanya’dan bavulumu alıp geleceğim. Rüyamda leşker gördüm, burada benzeri özdek olduğunu tutum ettim. Bundan ortalık yola çıktım, 6 yıldır bu işle uğraşıyorum. Toprağına de baktırdım. Buradan ayrımsız şey çıkacağına eminim. Çıkarsa da devletime yüzdelik 50’sini vereceğim.” diye niteleyerek konuştu.

Karaman, rüyasında lahit gördüğünü dile getirerek, şunları söyledi:

“Yasalı süreci avukat karı başlattı. O strateji etti. 120 bin liralık masraf yaptım. Eşim bana biraz karşı, inanmıyor. Çevremdekiler biraz dalavere geçiyorlar: ‘Öyle ayrımsız özdek olamaz.’ diyorlar. Babam inanıyor amma akrabam, çevrem it canlı inanmıyor. Benim rüyalar yüzdelik 99 çıkıyor, çabucak bu değil, eksantrik şeyler birlikte başardım. Buradan lahit oyuntu, iki ayn çıkacağını ümit ediyorum. Rüyamda bakış görüyorum. 3 gündür icraat bitmeme ediyor. Kurbanımızı kestik, hayrımızı yaptık. Hedefimize ulaşacağız. Tıpkısı şeyler çıkacağına umudum var. Tamam dahi ayrımsız madde çıkmazsa manzara kırıklığı olanaksız. Kafamda istifham işareti kalmaz. Bakalım şansımıza.”

Share: