SEDDK: Mecburi trafik sigortasında teminatlar %100 oranında artırıldı

Sigortacılık ve Hususi Emeklilik Aranjman ve Denetleme Kurumu (SEDDK) 17 Mayıs 2022 tarihli Resmi Ceride’dahi yayınlanan Karayolları Motorlu Araçlar Mecburi Mali Sıklet Sigortasında Tanıtmalık Aplikasyon Esasları Için Yönetmelikte başkalık yapılmasına dair yönetmeliğe mesafe getirdi. SEDDK’dan yapılan açıklamada, gerçekleşen düzenleme ile dil rayiç değerleri ve hasar maliyetlerinde yaşanan gelişmeler dikkate alınarak zorunlu gidiş geliş sigortası minimum garanti limitlerinin 2 katına çıkarıldığının şeş çizilerek, mecburi trafik sigorta sisteminin sürdürülebilirliğini teminen maksimum primlerde birlikte revizyona gidildiği anlatım edildi.

SEDDK açıklamasında, yapılan yönetmelik değişikliği ile 1 Orak Ayı 2022 tarihinden itibaren uygulanmak için, zorunlu trafik sigortaları kapsamında karşılanan maddesel zararlar için muteber anahtar başına makbul güvence limiti 50.000 TL’den 100.000 TL’ye, kaymakamlık başına muteber inanca limiti ise 100.000 TL’den 200.000 TL’ye yükseltildiğine ilgi çekildi. 

SEDDK açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Yapılan güvence artışı ile gelişigüzel, sağlık giderleri ile sakatlanma ve ölüm inanca limitleri ise 500.000 TL’den 1 milyon TL’ye yükseltildi. Sigorta koruması 2 katına çıkarılarak trafik kazalarında kötülük gören hak sahiplerine henüz açık bir teminat sağlanacaktır.”

“Azami primlerde revizyon yapıldı”

“Sigorta inanca limitlerinin 2 katına çıkarılmasına sınırlanmış yerine, sigorta şirketleri yoluyla mecburi trafik sigortaları teminat kapsamı içerisinde ödenen hasarları karşılayacak düzeyde primlerin öğrenim edilmesine müteveccih aktüeryal dengenin oluşturulabilmesi ve nihayetinde mecburi trafik sigorta sisteminin sürdürülebilirliğini teminen maksimal primlerde üstelik revizyona gidildi.”

“İklim değişikliğine karşı savaşım kapsamında azimli adımlar atıyoruz”

“Araçların mümkün olan yer bereketli teknolojiye ve en bağan karbondioksit emisyon değerlerine topluluk olmaları gerek belde ve sağlığın korunması açısından gerekse sürdürülebilirliğin ön planda olduğu ve çevresel etkilerin dikkate alındığı aynı iktisadi yapıya intikal itibarıyla önem sunu ediyor. Buradan hareketle, SEDDK namına düşük veya akim emisyonlu araçların zorunlu trafik sigortası fiyatlaması aşamasında zait bir inhilal yaparak bu araçların kullanımının prim indirimi tarafından teşvik edilmesini hedefliyoruz. Bu amaçla yönetmelikle yapılan düzenleme ile araçların yakıt cinsine ve tart değerlerine bakarak indirim yahut tasarruf aplikasyon yetkisi %20’ye yükseltildi. Konuya ilgili maharet çalışmaların tamamlanmasının akabinde ise tart değerleri bağan olan ara sıra araçlara prim indirimi uygulamasına başlanacaktır.”

Trafik sigortasında yüzde 25 artma

SEDDK: Çekirdeksel Sigorta Havuzu kuruluyor

SEDDK’dan 2022 için heybet destekli ekincilik sigortaları tarifesi

Share: