Hisarcıklıoğlu: Ülkelerin gelişmişliğini belirleyen sigortacılık sektörüdür

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 23-29 Mayıs Sigorta Haftası nedeniyle yayımladığı mesajında, ülkelerin gelişmişliğini belirleyen yeryüzü kocaman unsurlardan birisinin o ülkedeki sigorta bilinci ve sigortacılık sektörünün aksiyon düzeyi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin, özel sektör merkezli büyüyen tıpkı ekonomiye cemaat olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizde hususi sektörün gelişimi, kurumsallaşması ve sürdürülebilir büyümenin sağlanabilmesi için mali varlıklarının ve ticari risklerin sigortalanması gerekmektedir. Türk sigortacılık sektörü, geldiği dideban itibarıyla seçkin nev riskimizi koruyacak, ihtiyaçlarımıza yanıt verecek durumdadır. Departman, Özel Riskler Yönetim Merkezi, Sigorta Takviye Komisyonu, DASK, TARSİM, Bilgelik, Nezaret ve Eğitim Merkezleri gibi gayrı ülkeler aracılığıyla üstelik gıptayla bakılan, benzer alınan ruhlu ve kalifiye kurumlara sahiptir.” değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, müstevli süreci, iklim değişikliği, küresel alanda kazançlı ve siyasi dalgalanmalar ile bitişik ülkelerdeki karmaşanın sigortaya olan ihtiyacı seçme geçen ahit elan dahi artırdığına dikkati çekerek sigortanın riziko gerçekleştiğinde alınabilen tıpkısı im olmadığını vurguladı.

Geleceği bugünden sigortalatarak, birikimlerin ve değerlerin riske atılmamasını talip Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Büyük yatırımlar basit birikimlerle yapılır. Tasarruflarımızı yatırıma dönüştüren Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) yüzde 30 oranında muhteşem tıpkısı celal katkısı sunulmakta. Bu dizge yardımıyla resülmal birikimimiz artmakta, girişimciler, yatırımcılar ihtiyaç duydukları etraflı vadeli finansmana elan çarpık çurpuk ve iktisadi yoldan ulaşabilmektedirler. BES’teki hisse senedi yardımıyla büyümenin finansmanı kolaylaşacak sonunda istihdam ve yatırımlar artacak. Bu sistemle vatandaşlarımızın tasarrufları büyürken, gelecekleri da güvence altına alınacaktır.”

Hisarcıklıoğlu, irtibat çatısı altında Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) ve Sigorta Eksperleri İcra Komitesi (SEİK) bünyesinde örgütlenen acente ve eksperlerin, Türkiye’deki sigorta sektörünün gelişmesine balaban katkı sağladığını belirtti.

BES’in gelişmesi, sigortanın tabana yayılması, ulaşılabilir olması ve akıllıcasına teminatların sunulmasında sigorta acentelerinin, risklerin belirlenmesi ve benzeri hasar durumunda sigorta şirketleriyle sigortalılar arasında adaleti sağlamakta ise sigorta eksperlerinin şişman payı olduğuna dikkati calip Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

“Gelişigüzel iki mesleğin mensuplarının geleceğe daha güvenle bakabilmeleri, minimum standartların ve mesleksel disiplinin korunması böylelikle sektöre elan çok katkı yapmalarını seçmek üzere TOBB kendisine değme türlü desteği veriyoruz. Birlikte çalıştığımız sigorta acentelerimizle sigorta eksperlerimiz ilkin görünmek için, tam sigorta sektörümüzün, çalışanların ve sigortalıların Sigorta Haftası’nı arz ahbapça dileklerimle kutluyor, sağlıklı, rahat günler diliyorum.”

Er emeklilikte staj sigortası ve 41. bap detayı!

SEDDK: Mecburi trafik sigortasında teminatlar 0 oranında artırıldı

İşsizlik Sigortası Fonu hep varlığı 2,1 bilyon TL arttı

 

Share: