Türk müteahhitler bakir yatırım imkanlarını değerlendiriyor

Wimmer, yaptığı değerlendirmede, Avusturyalı ve Türk üstencilik firmaları çokça ayrıntılı zamandır alay malay çalıştıklarını ve üçüncü pazarlarda bunun fena hâlde örneklerini görebildiklerini rapor etti.

Wimmer, “Bu sene yeni olan şu ki ihracat bankalarımız yani Avusturya’nın resmi dış satım bindi kuruluşu Oesterreichische Kontrollbank AG (OeKB) ve Türk Eximbank beyninde üçüncü pazarlarda iş birliği fırsatlarını tavlandırmak üzere yıpranmamış bir konvansiyon var. Bu nedenle, bu anlaşmanın üçüncü pazarlarda işbirliği fırsatlarını güçlendireceğini ve onlara aynı bindi vereceğini umuyoruz.” diye konuştu.

Avusturyalı ve Türk müteahhitlik firmaları güçlerini birleştirirlerse daha fazla gani projeler ve hareket birliklerinin ortaya çıkacağına meni eden Wimmer, şu anda hele üçüncü pazarlarda haddinden fazla rekabetin olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin bölgesel tıpkı hat olduğunu belirten Wimmer, “Avusturyalı ve Türk üstencilik firmalarının üçüncü pazarlarda paydaşlık bağlamında Afrika, Mutedil Asya, Orta Doğu’birlikte bol hisse senedi birlikleri çıkarabileceğini düşünüyorum. Eminim kim, iki ülkenin işbirliği bu bölgelerde elan görünür olmalarını sağlayacak. Gelişmemiş zamanda gür sonuçlar alacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Sri Lanka’üstelik, Endonezya’üstelik, Bangladeş’te, Filipinler’da yapılacak haddinden fazla şişman projeler var”

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Muazzez birlikte Avusturyalı ve Türk firmaların aynı araya gelip Türkiye ve dünyada üçüncü ülkelerde elbet teşrikimesai yapabileceklerini değerlendirdiklerini rapor etti.

Aziz, Avusturyalı firmalarının teknoloji ve özellikle akarsu ile ilgilenmiş firmalarının tafsilatlı yıllardır Türkiye’de olduğunu anımsatarak, “Bizim yaptığımız birçok barajın, birçok hidroelektrik santralin, elektromekaniklerini Avusturyalı ortaklarımızla beraber yaptık. Finansman da geldi. Avusturya Eximbankı ile , Türk Eximbankının hisse senedi birliğinin oluşması bize elan şen geliyor. Bazı ülkelerle da Eximbankımız deminden anlaşmaları imzaladı. Üçüncü ülkelerde finansman imkanları yaratacak diye konuşuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Avusturya ile kez almanın elan acul gelişeceğine işaret fail Aziz, “Pandeminin etkisi az buçuk geçmeye başlayınca imdi yabancı ülkelerden hem Türkiye’ye ziyaretler başladı. Türkiye’ye resmi heyet adına gelen bakanlar. Müteahhitler Birliği’ni ziyaret yazar ülkelerindeki büyük projeler amacıyla bizlerin oraya gitmemizi, aha ve imkan varsa finansman bile götürmemizi istiyorlar.” dedi.

Muazzez, Sri Lanka’üstelik, Endonezya’birlikte, Bangladeş’te, Filipinler’da yapılacak çok büyük projelerin olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Buralar ağırlıklı Çin’in hegemonyasında olan ülkelerdi. Zira Çin buralara nazik güven imkanlarıyla gidiyor. Oradaki inşaatları alıp antrparantez oradaki kâh liman havaalanı üzere projeleri üstelik zat ülkesinin ticari açılımı amacıyla ayrımsız siyasi genişleme aracı olarak kullanıyordu. Bizim Türk Eximbankımızın kapasitesiyle Çin’le lazım Afrika’dahi, lüzumlu Irak Maşrık’birlikte bu anlamda rekabet etmemiz zorlaşmaya başlamıştı. Çünkü o finansman desteğini biz götüremiyorduk.

Bu ülkelerden gelenlerin kâffesi deminden ‘tamam Çin parayla geldi tığ bile işlerimizi onlara atfetmek zorunda kaldık. Ama yaptıkları işlerden hiç kıvançlı değiliz. Icap iş programına uyumları icap işlerin vaktiyle bitirilmesi gerekse birlikte nitelik açısından biz imkan varsa Türk müteahhitlerinin gelip bizim işlerimizi yapmasını istiyoruz’ diyorlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Türk Eximbank’ın bazı ülkelerin Eximbank’larıyla anlaşmalar imzalamaya başladığına bel eden Muazzez, “Avusturya Eximbank’ı bile bunlardan tıpkı tanesi. Türk müteahhitlerinin rekabetçi gücüyle beraber, Avusturya’dan teknoloji ve alelhusus finansman desteği alarak üçüncü ülkelerdeki nazik projeleri değerlendiriyoruz.” yorumunu yaptı.

“Avrupa’nın bütün altyapısının yenilenmeye ihtiyacı var”

Aziz, “Avrupa’nın bütün altyapısı yaşlandı, yenilenmeye ihtiyacı var. Şimdiye kadar hep Afrika, bütün Orta Şark konuşurken biz daha çok ‘Avrupa’nın altyapısının yenilenmesinde birlikte cila alabilir miyiz’ diye niteleyerek konuşmaya başladık. Bu konuda bile icraat yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Salgınla ilişkin yasaklamalar, yolculuk sınırlamaları kalktığında elan etkili bir atılımla Avrupa’de ki işler üzere da icraat yapacaklarını dile getiren Eren, “Avrupa’de bile çünkü açılma boşaltmak lazım. Zira Avrupa Avrupalı firmaların bile bizimle rekabet edebileceklerini sanmıyorum açıkçası. Eğer önümüzü Avrupa Birliği yasakları veya siyasi bazen engellerle önümüzü tıkamazlarsa. zira Şark Avrupa’yla girdik. Bulgaristan’birlikte, Romanya’üstelik, Arnavutluk’ta, Kosova’üstelik, buralarda bir nice iş yapıyoruz. Fakat Mağrip Avrupa elan bize biraz daha antipatik davranıyor bu anlamda. Çünkü zat firmaları bizimle rakiplik edemeyecek, işleri biz alacağız diyerek endişeleniyorlar.Fakat sonuçta zat ülkelerinde yapılacak işleri henüz kazançlı yapacaklarsa bizlere kapıyı açacaklar” değerlendirmesinde bulundu.

Aziz, üçüncü ülkelerde pandeminin bitişinden bilahare bekleyen yaklaşık 40-50 trilyon dolarlık projenin olduğunu belirterek, “Bu dünyada şu anda yapım muntazır projelerin tahmini tutarıdır. Bunun içinden ayrımsız behre kabul etmek çabasındayız tığ birlikte. Payımızı mübalağa etmek çabasındayız. Şimdiye büyüklüğünde otuz milyar dolarlık almanak hacimlere çıkmıştık. Fakat salgın dolayısıyla sabık sene 15 bilyon dolarlara büyüklüğünde düştük. Bu yıl eylül kocaoğlan itibariyle 17,8 milyar dolara çıktık.Hedefimiz yıl sonuna kadar yirmi milyar doları çıkarmak.” dedi.

Türk müteahhitleri namına ilımlı vadede yılda 50 milyar dolarlık daraç dışında hisse senedi ahzetmek istediklerini anlatım eden Eren, “Türk Eximbank’la Avusturya Eximbank’ının birleşerek bize oluşturacakları finansman desteğiyle üçüncü ülkelerde Afrika’bile, Uzak Şarki’daki ülkelerindeki büyük projeleri hayata geçirmeyi istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Türk müteahitler 31.3 bilyon dolar getirdi

 

Erke krizi yenilenebilir enerjiye geçişi hızlandıracak

 

Çin’bile basamak satışları 6 yılın dibini gördü

 

Share: