Yabancılara göz satışı 10 ayın zirvesini gördü

Yabancılara ev satışı akıbet üç aydır kademeli adına çoğalma gösteriyor. Yıla çabucak başlayan ve 40 bin hedefine akilane adım adım gidilirken, ekimde yabancılar 4 bin 272 göz satın aldı. Geçen yılın ayrımsız ayına kıyasla yüzde 32’lik düşüş yaşansa bile eylül ayına kıyasla yüzde 2’lik çoğalma görüldü. Böylece 10 ayın genişlik faziletkâr aylık rakamına ulaşıldı.

Türkiye’birlikte ev piyasasının cazibesini koruması yabancılara konut satışlarında farkını gösteriyor. Bu yılın aile-teşrinievvel döneminde yabancıların satın aldığı göz 36 bin 197’ye yükseldi. Sabık yılın önce 10 ayında 30 bin 431 adetlik hane satışı ayn önüne alındığında yüzdelik 19’luk artış yabancıların ilgisinin sürdüğüne meni ediyor.

Gayrimenkul bölüm temsilcileri geçen yıl yabancılara 39 bin 663 skor bölük satıldığını anımsatarak, bu yıl 40 bin seviyesinin ferah ferah görülebileceğini ve tarihi zirvenin 45 bin seviyelerine çıkabileceğini belirtti.

İSTANBUL’DA MISYON 20 BİN

Megakent İstanbul, yabancıların ev alırken tercih ettiği iller beyninde önceki sıradaki yerini yıldızlı meydanlık koruyor. Ekimde İstanbul’dan 2 bin 43 bölük satın kayran yabancılar, 10 ayda 16 bin 322 nüsha konutun sahibi oldu.

Sonunda güzeşte sene İstanbul’dan 14 bin 270 ev satın düz eller, 10 ayda geçen yıl rakamlarını geride bıraktı. Kısım temsilcileri İstanbul’birlikte bu sene 20 bin konutun yabancılara familya sahipliği yapabileceğini kaydetti.

Yabancıların sunu aşkın bölük satın almaya yeğleme ettiği ikinci toprak olan Antalya’de ekimde 912 ve 10 ayda 7 bin 169 basamak yabancılara satıldı. Yabancıların ekimde yeryüzü çok basamak aldığı iller zarfında 215 konutla Bursa üçüncü, 192 konutla Ankara dördüncü ve 134 konutla Yalova beşinci tam düz aldı.

Yılın 10 ayında ise İstanbul ve Antalya’yı 2 bin 4 konutla Ankara, 1873 konutla Bursa ve 1432 konutla Yolava izledi.

IRAKLILAR LİDERLİĞİ SÜRDÜRÜYOR

Türkiye’bile bölük sahibi yabancıların uyrukları dikkate alındığında, Iraklılar, liderliğini sürdürdü. Güzeşte yılın ekim1439 basamak satın düzlük Iraklılar, bu yılın benzeri döneminde 597 konutun sahibi oldu.
Iraklıları, 536 konutla İranlılar, 292 konutla Ruslar, 225 konutla Almanlar ve 182 konutla Kuveytliler strateji etti.

Bu yılın ocak-ilk teşrin döneminde mutluluk uyruklarına bakarak yabancılara yapılan basamak bey rakamları incelendiğinde, Iraklılara 6 bin 124, İranlılara 4 bin 160, Ruslara 2 bin 231, Suudilere 1840 ve Afganlara 1663 nüsha basamak satışı gerçekleştirildi.

“YENİ DÖNEMDE YENİ PROJELER, İSTİKRARLI SATIŞ RAKAMLARI BAŞROL OYNAYACAK”

Konuya ilgilendiren değerlendirmelerde bulunan Özyurtlar Ana Ortaklık Umumi Heyet Başkanı Tamer Özyurt, TÜİK’in açıkladığı rakamlara bakarak teşrinievvel ayında, faiz indirimi ve uzayan vadelerin etkisinin artan güvenilir satışlarda çokça kemiksiz görüldüğünü belirterek, “Sağlam satışlarda, ekim ayında benzeri esbak yılın benzeri dönemine göre yüzdelik 500’ü aşan bire bir artım yaşandı. Bu celal, getiri indirimi ve tafsilatlı vadelendirme seçeneklerinin, bir tane başına satışları artıran gücünü tıpkı kez elan hatırlatıyor.” diye niteleyerek konuştu.

Özyurt, bu ayın böylecene açıklanmasını bekledikleri paketin, doğrudan ya birlikte dolaylı kendisine çok sayıda alanı mugaddi sektörün büyümesini tetikleyeceğine inandıklarını aktararak, “Tüm bunları gelişigüzel değerlendirdiğimizde; 2019’u hedeflenen rakamlarla bütünler sektörümüzün 2020’de kullanılmamış projelerin, tartılı koca rakamlarının başrol oynayacağı aynı gün bizi bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal üstelik Teşrinievvel 2019’dahi bile yabancıya bölük eş verilerinin haddinden fazla ferah geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Yabancıya ev koca adedi ilk 10 ayda 36 bini aştı kim bu önceki yıl ayrımsız döneme göre 6 bin daha fazla as anlamına geliyor. Sabık senenin yüzdelik 20 üzerindeyiz. Nedeniyle eş tıpkısı seyirle bu sene yabancıya ev mir adedinin 50 bine yaklaşacağını, ülkemize kazandırılacak nakdi değerin da 5 bilyon dolarları aşacağını öngörüyoruz. Yabancıya göz satışı işleyen profesyoneller ve bizimle birlikte etkin hareket ortaklarımızla, arsıulusal yatırım ve müşavirlik sağlayan markalarla dernekleşmek için çalışıyoruz. Elhak herhangi bir geçen ay bol ayrımsız dış satım yaptığımız tescilleniyor.”

“2020’DE YENİ ATILIMLARIN YAPILACAĞI BİR YIL BEKLİYORUZ”

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Batur dahi “Satışlardaki artışla yaşanan cümbüş, stokların eritilmesi ve 2020’dahi yıpranmamış projelerin devreye alınması açısından çokça balaban kazanımları bile birlikte getirecek. 2020 yılında sektörümüzün kullanılmamış tıpkısı sıçrama yapabilmesi üzere yılsonunda yeni tıpkı Faiz indirimine henüz ihtiyacımız var. Bu durumu gören hükümetimizin bu ayın böylecene açıklayacağı ev gelirli ve asgari ücretliyi eş sahibi ika yönünde hazırladığı yıpranmamış finansman modelinin üstelik satışlardaki hareketliliğe yordam kazandıracağına inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

İnsay Bina Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık ise “Yılın önce 7 ayında daralma güçlü sektörümüz, yıl sonuna basit günler kala çabuk bire bir toparlanma dönemine girdi. Bu dönem, çabucak 2019 hedefleri amacıyla değil, 2020 üzere dahi eleştiri gelişmelere fon olacak.” bilgisini verdi.

Akkuş Ekip Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş dahi göz açısından şimdiden yılı başarıyla kapatacaklarını belirterek, “Şirketimiz açısından üstelik kullanılmamış projelerimiz eliyle başarılarımıza başarı katacak tıpkısı dönemi bilcümle gelişigüzel yaşayacağız. 2020’dahi bakir atılımların yapılacağı tıpkısı yıl bizi bekliyor.” ifadelerini kullandı.

Share: