Yabancılara sunu aşkın konut satışı İstanbul ve Antalya’dan yapıldı

İstanbul ve Antalya, yabancıya göz satışını sırtlamaya bitmeme ederken, bu yılın karı-teşrinievvel döneminde yabancıya ev satışının yüzde 65,2’si, İstanbul ve Antalya’dan gerçekleşti.

TÜİK verilerinden yapılan derlemeye göre, yılın 10 ayında yabancılara mevki genelinde satışı gerçekleşen basamak adedi 31 bin 423 sayı adına gerçekleşti. Bu satışların yüzde 65,2’si İstanbul ve Antalya’dan yapıldı.

söz konusu dönemde İstanbul’dan 14 bin 424 skor satış yapılırken, yabancıların Antalya’dan aldığı bölük adedi ise 6 bin 53 oldu.

İstanbul ve Antalya’yı, 2 bin 176 adetle Ankara, 1.068 ile Bursa, 1.008 ile Yalova, 994 ile Mersin, 731 ile İzmir, 698 ile Samsun, 678 ile Sakarya ve 613 ile Muğla strateji etti.

İstanbul’da yer efdal satış 2 bin 458 adetle ekimde görülürken, eylülde 2 bin 370, şubatta 1.987, ocakta 1.875 skor konut satıldı. Yeryüzü düşük misil ise 374 adetle hacir ve yasakların olduğu nisanda gerçekleşti.

Antalya’üstelik ise genişlik yüksek satış rakamına 1.018 adetle eylülde ulaşıldı. Kentte ekimde 928, şubatta 805, ağustosta 784, ocakta 762 sayı basamak satışı görüldü. Yeryüzü bağan mir rakamının görüldüğü ay ise 130 adetle mayıs oldu.

“İstanbul’u New York ve Londra kabilinden şehirlerle mukayese etmek gerekiyor”

Taşınmazlar Az Dışı Lansman Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, İstanbul ve Antalya’nın, Türkiye’nin iki büyük kenti olduğunu belirterek, yabancıya satışta bir tane başına önde olan İstanbul’u, New York ve Londra kabil dünyanın önde gelen nazik şehirleri ile muvazene etmek gerektiğini söyledi.

Uluslararası yatırımlar açısından İstanbul’un, bazı bazı Türkiye’nin birlikte önünde benzeri ayraç olduğunu anlatım fail Akbal, şunları kaydetti:

“Bu sebeple İstanbul’un liderliği almasına değil, henüz büyük ayrımsız potansiyele ulaşamadığı için şaşırmalıyız. GİGDER olarak yapacağımız çalışmalarla hak ettiği yatırımlara ulaşması üzere İstanbul’u elan de civar plana çıkartacağız. Antalya ise acun çağında tıpkı turizm cenneti… Antalya’nın zat içerisinde öz markası olduğunu, hassaten ilçelerinin birçok ülkeden daha çok marka olduğunu biliyoruz. Antalya’yı dünyadaki farklı turizm cennetleri ile muvazene etmek gerekir.”

Akbal, bu iki şehirde yabancıya ev satışının artacağını belirterek, “Sair taraftan Türkiye’nin keşfedilmemiş özge cennetlerinin, şehirlerinin birlikte civar plana çıkartılması amacıyla tanıtımlar ve çalışmalar yapmayı planlıyoruz.” dedi. Bunun üzere domestik yönetimlerle aksiyon birlikleri yapacaklarını bildiren Akbal, bu kentlere de uluslararası envestisman görmek istediklerini söyledi.

“Fiyat avantajı yabancıları cezbediyor”

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Envestisman Ortaklığı Derneği (GYODER) İhracat Komitesi Başkanı Meze Tekçe birlikte İstanbul ve Antalya’nın yabancıya konut satışında geçmiş sıralarda saha almasının sunu balaban sebebinin; yüksek bilinirlikleri olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin yeryüzü bilinen ve arz çok mülakat edilen turistik destinasyonları olması dolayısıyla de bu illere çıktı sayıda ve bağıntılı yerine elan soylu erki uçuşlar bulunduğunu nâkil Tekçe, fiyat avantajının dahi yabancıları cezbeden bire bir öge olduğunu söyledi.

Pandemi döneminde ailelerin artık müstakil ve merkezden ırak semtlere yönelmeye başladığını rapor fail Tekçe, keyif çekincesi olan kişilerin yahut riskli yaş grubunda olanların hastane yahut esenlik kurumlarına yakınlığa önem vermeye başladığını, temas iki ilde birlikte villa satışlarında çoğalma yaşandığını kaydetti.

“Antalya’daki yabancılar göstermek istemiyor”

Helmann Çatı Umumi Heyet Başkanı Selman Ibdai ise Antalya’üstelik yabancıların yatırımdan feyiz dirim amaçlı yurt almaya başladığını belirterek, “Burada en şişman deli dolu pandemi oldu. Daha önce kısa süreliğine Antalya’ya tatile mevrut ağyar bu süreçte andırmak istemiyor.” dedi.

hava durumu, şehrin imkanları ve özelliklerinin Antalya’yı ağyar açısından cazip kıldığını anlatım fail Ibdai, bu süreçte alelhusus bahçeli, müstakil, düşük eğik ve yeşil imkanları olan projelere ilginin arttığını vurguladı.

Özgün, salgının etkilerinin geçmesiyle Antalya’de hane satışlarının artacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu yıl Antalya’birlikte yabancılara 8 bin civarında basamak satılacağını düşünüyorum. Ancak gelecek yıllarda bu rakam hızlıca artacak ve katlanacaktır. Çünkü Antalya, cemaat olduğu özellikler ve imkanlar yardımıyla yabancılara dünyanın bir nice yetişkin turizm merkezinde namevcut nazirsiz hayat sunuyor. Arsıulusal açıdan diğer destinasyonlara göre denk avantajının üstelik bulunduğu Antalya, önümüzdeki yıllarda çok elan fazla yatırımcı çekecektir.”

Özgün, salgın sürecinde zat projelerinin bile ağyar aracılığıyla demet çektiğini, bu nedenle Döşemealtı’nda “Helmann Carpediem” isimli butik tıpkı projeye başladıklarını bildirdi.

Projenin izole aynı yaşam imkanı sunduğunu aktaran Özgün, “Haddizatında burası tıpkı villa projesi. Gelişigüzel villanın ilk teşrin dikim dahi yapabileceği namına ilişkin bahçesi, havuzu, evden çalışılabilecek iri ofisleri bulunuyor. Şehrin kalabalığından ırak, sitenin tüm imkanlarının sunulduğu doğayla çöz içe projemizi güdük sürede hayata geçireceğiz.” diyerek konuştu.

“Türkiye, yabancıya konut satışında liderliği eline alabilir “

Coldwell Banker Türkiye Büyüklük Başkanı Gökhan Taş, Türkiye’de göz satışının serencam iki aydır kilolu aynı ivme yakaladığına bel ederek, ekimde pandemiye karşın güzeşte yılın tıpkı dönemine göre yabancıya satışta yüzde 23’lük artış yaşandığını kaydetti.

Yükselişin sürmesi halinde geçen yıla göre düşüşün yüzdelik 5’in altında olabileceğini tamlayan Taş, “Pandemiye rağmen tıpkı eski yılın yabancıya komutan toplamına bu merhale çalmak az çok önemli. Cidden Avrupa’birlikte örnekler hakeza değil ve yabancıya satışta sakil zayiat bahis konusu.” diye niteleyerek konuştu.

Taş, Türkiye’nin, yakaladığı ivmeyi bitmeme ettirmesi halinde Avrupa’da yabancıya basamak satışında liderliği ele alabileceğini aktararak, iş çeşitliliğiyle daha nitelikli satıcılara üstelik ulaşılması gerektiğini söyledi.

Akkuyu NGS, bölgenin konut fiyatlarını yükseltti

 

Ev fiyatları almanak yüzde 27.3 arttı

 

Yabancılar 14 yılda 51 milyar dolarlık emlak aldı

 

Share: