Yabancıların Türk para sektörüne ilgisi

Rekabet Kurumunun “2020 Yılına İlişkin Bileşke ve Devralma Görünüş Raporu”ndan yapılan derlemeye göre, Hava, 2019 yılında 208 birleşme ve devralma işlemini incelerken bu nüsha 2020’de 220 adına gerçekleşti.

söz konusu bileşke ve devralmaların 30’unda tarafların tümü Türkiye kökenli, 139’unda ise cümlesi yabancı mevki yasalarına bakarak müesses şirketlerden oluşurken, 38’inde ise muamelat taraflarından yer birkaç birer tanesinin Türkiye ve yabancı kökenli şirketler olduğu belirlendi. Boyut dışı veya özge kategorisinde saha düz toplanmış 13 prosedür bu gruplamaya karışma edilmedi.

Kamu işlemlerde bilcümle tarafları Türkiye kökenli olan şirketler ortada gerçekleştirilen muhassala ve devralmaların hep işlem değeri 6 milyar 632 milyon lira, bir dönemde kamu tarafları yabancı şirketler olan işlemlerde gerçekleşen bütün muamelat değeri 2 trilyon 669 milyar teklik, muamele taraflarında Türkiye ve ecnebi kökenli şirketlerden oluşan toplaşma ve devralmalarda bildirilen işlem değeri 21 milyar 846 milyon lira oldu.

Yabancı yatırımcıların devralma talepleri

2020 yılında Türkiye kökenli şirketlerin antlaşma konusu olduğu devralma işlemlerinde yabancı yatırımcılarca yapılması öngörülen 34 ayrı işlemde bütün yatırım tutarı kısaca 10,7 bilyon teklik oldu.

Geçen sene işlem bazında yapılan sıralamaya bakarak, evvel tam 5 işlemle Almanya kökenli yatırımcılar düzlük aldı.

İkinci tam 4’er işlemle Birleşik Fellah Emirlikleri ile Lüksemburg asıllı yatırımcılar gelirken, bunları 3 işlemle ÇAKER, 2’şer işlemle Avusturya, İngiltere, İsviçre ve Tren izledi.

Azerbaycan, Belçika, Çekya, Güney Kore, Hollanda, İrlanda, İsveç, İtalya, Japonya ve Polonya’daki yabancı yatırımcılardan dahi Türkiye asıllı şirketleri devralmak amacıyla birer başvuru işlemi incelendi.

Akçasal vasıtalık faaliyetlerine yatırımcı ilgisi

Sabık yıl 75 işlemde tasavvur şirketin Türkiye kökenli olduğu görülürken, bu işlemlerde hep bedel 29 milyar 192 milyon lira yerine hesaplandı.

Ekonomik elektrik alanı bakımından, meram şirketin Türkiye kökenli olduğu işlemler süresince sunu faziletli muamele değeri 7 bilyon 340 milyon lirayla “parasal uzlaştırıcı kuruluşların faaliyetleri” alanında gerçekleşti.

Bu alandaki muamele değeri 2020 yılında bildirilen Türkiye işlemlerinin mecmu değerinin yaklaşık yüzde 25,2’sine fiyat geldi.

söz konusu alanı kestirmece 3,7 bilyon lirayla “mukannen tıpkı mala tahsis edilmiş mağazalardaki özge toptan tecim”, 2,3 bilyon lirayla “ikamet amaçlı olan yahut sıfır binaların inşaatı grubu”, 2,1 bilyon lirayla “motorlu karaca taşıtlarının imalatına müteveccih işler” izlem etti.

Yeryüzü erdemli iş hacmi kaydedilen sair elektrik alanları ise yaklaşık 1,5 milyar lirayla “esas ispençiyari ürünleri imalatı”, 1,4 bilyon lirayla “neşelilik enerjisinin üretimi, iletimi ve dağıtımı”, 1,3 bilyon lirayla “transport üzere müzahir ameliyat”, 857 milyon lirayla “sigortacılık faaliyetleri” namına kayıtlara geçti.

Ripple’dan merkez bankalarına yeni bir blockchain!

Dev bankalara rekor gelir yetmedi: 700 yaşama işten çıkarıldı

Bankacılık sektöründe süreletme beklentisi

Bankalara kredileri azaltma talimatı

Bankaların açıklayan 2020 yılı 12 maaş bilançoları

Bankalar parayı emtiadan kazandı

 

Share: