Yurt patlamasında Avrupa lideri Lüksemburg

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Avrupa Birliği’nde taşınmazlar fiyatları yılın başlangıcında 2007’den bu yana yeryüzü büyük yükselişi gösterdi. Fakat Lüksemburg emlak fiyatlarında Avrupa lideri oldu. Perşembe günü Avrupa Birliği’nin sayım bilimi ajansı Eurostat’fecir yapılan açıklamaya göre blokta fiyatlar 2020 yılı başına nazaran averaj %6,1 yükseliş gösterdi.

Bu rakam ise 2007 yılından bu yana yeryüzü kaba almanak yükseliş oldu. Luxembourg Times’ın haberine göre, Lüksemburg’birlikte ise emlak fiyatları 2021’mağara evvel çeyreğinde aynı eski yıla kıyasla %17 arttı ve ülke bu artışla gelişigüzel Avrupa Birliği’nde yurt fiyatlarının yer anif yükseldiği talih konumuna yükseldi.

Lüksemburg’bile önceki çeyrekte taşınmazlar fiyatlarındaki yükseliş, Avrupa Birliği ortalamasının %12 üzerinde gerçekleşti. İkinci yer efdal sıçrama %15’lik yükselişle Danimarka’de görüldü. Danimarka’yı %12’lik artışla Litvanya ve Çek Cumhuriyeti ve %11’lik artışla Hollanda izledi. Gayrimenkul fiyatlarının düştüğü biricik devlet ise Güney Kıbrıs oldu ve emlak fiyatlarında %6 düşüş görüldü.

finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre Lüksemburg eskiden dahi az çok erdemli emlak fiyatlarıyla biliniyordu. Giderek henüz aşkın Lüksemburglu da familya sahibi gelmek amacıyla temel komşusu ülkelere yöneliyor. Bu nedenle Lüksemburg çevresindeki ülkelerde birlikte yurt fiyatlarında artışlar görüldü.

Almanya’de emlak fiyatları tıpkı yılda %9 artarken, Belçika’bile %7 ve Fransa’dahi %6 artış gerçekleşti. Lüksemburg ve çevresinde averaj karı fiyatları ülkenin sayımlama ajansı Statec’e göre yaklaşık 1,4 milyon euro. Ancak talebin erdemli olmasına karşın, ülkede binlerce emlak boş kalmaya devam ediyor. Boş emlaklar üstünde nazik aynı taharri bulunmuyor ve hükümet bu konudaki rakamlardan haberli değil.

İngiltere ekonomisinde iyilik beklentilerin altında

 

Gençler pandemiyle aylak kaldı

 

‘Ağustosta vakaların yüzdelik 80’i delta varyantı olacak’

 

Share: