Zengin Afganlar, Kuşadası’nda gayrimenkul fiyatlarını fırlattı

Taliban’dan kaçarak Türkiye’ye sığınan ve elinde sermaye birikimi olan Afganların Kuşadası’nda taşınmazlar hava-satış işine girmeleri, ilçede ocak ve arsa fiyatlarının fırlamasına neden oldu. Bilcümle Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Umumi Komutan Yardımcısı ve Kuşadası Emlakçılar Derneği Başkanı Müslüm Saika, birikimi olan Afganlar’ın Kuşadası’nda yatırıma yöneldiğini, rastgele geçen dönüş şita nüfusu mütezayit ilçede, gayrimenkul talebinin dahi buna paralel yükseldiğini söyledi. Sebep, bu durumun yer fiyatlarını 5 kata kadar artırdığına dikkat çekti.

Dünya’dan Ayşe Yılmaz’ın haberine bakarak pandemide Kuşadası’nın aktif nüfusunun 200 binlere dayandığını tamlayan Yıldırım, villa, yazlık ve bahçeli konutlara talebin arttığını söyledi. Taleple birlikte yatırımlar ve fiyatlardaki ivmenin üstelik sürekli yükseldiğini kaydeden Sebep, “Pandemide 9 günlük açılmada ilçeye 400 bin antre olmuştu. Gelenlerin kâffesi burada kaldılar. Yazlık site bölgelerinde, kışları bir tane âdem göremediğimiz yerlerde demin marketler birlikte kapanmadı. Şita nüfusu 200 binleri buldu. Böyle ayrımsız barhana olunca bu kapsam fiyatlara yansıdı ve talebi de arttırdı. Murat artınca yatırımlar üstelik ivinti kazandı” dedi.

Kiralık ocak karaborsada

Nüfusun artması ile ilçede kiralık evlerin adeta karaborsaya düştüğünü belirten Müslüm Saika, “Kuşadası’nda kiralık familya bulabilme şansınız çokça birkaç. Pandemi öncesi 550 bin liraya sülale kayran müşterimizin kira geliri 600 TL idi. Ama demin bu rakamlar değme anlamda katlandı. Bu artışlar Kültürlü genelini da etkiliyor. Kuşadası’nda karı bulamayan ya bile alamayan vatandaşlar yeryüzü yakın kentler olan Selçuk, Söke ve Efeler’bile ocak arayışına girdi” şeklinde konuştu.

Satacak arsa kalmadı villalar 7 milyon TL oldu

Bugün Kuşadası’nda 7 milyon liraya şiddetli konutların satıldığını, fiyatların rastgele geçen çağ arttığını ve bunun vatandaşa yansımasının çokça keskin olduğunu kaydeden Müslüm Yıldırım, konuşmasına şöyle bitmeme etti; “Başlangıçta 650 bin liraya aynı kat evet bile 10 yıllık tıpkı yazlık familya alabilirdiniz. Şu zaman ofis fiyatları ortalama 2 milyon liraya, yazlık evlerin fiyatı ise 3 milyon TL’ye dayandı. Yani sirkat açıldı. 7 milyon TL’ye büyüklüğünde çıkan fiyatlar var. Güzeşte sene yaşadığımız depremde çokça sayıda ocak kötülük gördü. Zımnında vatandaşlar eskimemiş binalara yöneldi. Bakir binalara rica artınca vatandaşlar çarkıt binalarda istediği rakamlara konut bulabiliyor. Eskiden Aydınlı yatırımcıyı Kuşadası’na getiremezdiniz. Kuşadası’na pandemi ile gelişigüzel ikbal çoğalınca yurt yatırımcıları Kuşadası’ndan arazi toplamaya başladı. Münevver’ı geçtim, İstanbul’dan, Antalya’dan, Gaziantep’cilt, Kayseri’den, Mardin’den değme taraftan müteahhitler buradan saha alıp inşaat yapmaya başladı. Bir Vakitler yatırım amacıyla yeğleme etmiyorlardı, demincek saha bulamıyorlar. Kuşadası’ndaki fırsatı gördüler. Bütün şişman metrajlı, karışık alanlar kaldı. Onların fiyatları de az çok faziletkâr. Bu soy arsalar eskiden 10-15 milyon liraya satılırken, demin 45-50 milyon liraya artık.”

Paralı Afganlar kesenin ağzını açtı

Gündüz Feneri yatırımcılarının gözdesi konumunda olan Kuşadası’nda, anamal birikimi olan Afganları de görmeye başladıklarını belirten TEMFED Umumi Başbuğ Yardımcısı Müslüm Yıldırım, şunları söyledi: “Afganistan’ı bilcümle mülteciler üzerinden konuştuk. Amma şu anda ülkemizde yatırımcı konumundalar. Taliban’dan kaçan ve parası olan Afganlar ağırlığını bu bölgeye kaydırdı. Burada yatırımın tıpkı getirisi var. Yatırımcı portföyümüzde İran, Tren ve Suudi Arabistan’dan insanlar filhakika vardı. Söz Gelişi Kuveytli tıpkı yatırımcı takkadak Kuşadası’nda bine yakın bölük inşa etti ve yapmaya devam ediyor. Ecnebi yatırımcı Kuşadası amacıyla kesenin ağzını açmıştı. Pandemi sürecinde ve kafile dengelerinin değişmesinde şimdi buna yüklü Afganlar üstelik eklendi.”

Arabistan gayrimenkul fonlarını yabancılara açtı

 

Çinli ayrımsız yurt şirketi elan temerrüde düştü

 

Ecnebi, gayrimenkule 2,4 bilyon dolar yatırdı

 

Share: