“Acıma ağzı kanseri değme 2 dakikada ayrımsız fert alıyor”

Dünyada gelişigüzel 2 dakikada 1 kadının acıma ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini belirten Dr. Öğr. Üyesi His Işıl Gencer “Ülkemizde rastgele çağ 4 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulmaktadır. Acıma ağzı kanseri erken dönemde ilinek vermeyebilir. Çor 20’li yaşlarda hafif hücresel displazi ile başlayıp 40’lı yaşlardan sonraları kanser aşamasına sağlık. Bu kanserin önlenmesindeki genişlik faal asli koruma HPV aşısıdır” dedi.

Medipol Mega Darülfünun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Veladet Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi His Işıl Gencer, Familya Kocaoğlan Acıma Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında uyarılarda bulundu.

“CİNSEL YOLLA BULAŞICI BİR VİRÜSTÜR”

Acıma ağzı kanserinin Türkiye’da 3’üncü sıklıkta tanıdık jinekolojik amansız hastalık olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Gencer, “Rahim ağzı (serviks) kanserinin nedeni Human Papilloma Virüs (HPV) denilen seksüel yolla bulaşici tıpkısı virüstür. HPV enfeksiyonlarının çokları bağışıklık sistemi eliyle temizlenir. Amma özellikle HPV Tür 16-18 ilkin kalkmak için faziletkâr riskli onkojenik HPV tiplerinin merhamet ağzındaki hücrelerde sebep olduğu displastik lezyonlar erken canlandırma edilip otama edilmezse servikal kansere ilerler. HPV cinsî yolla bulaştıktan sonradan merhamet ağzına yerleşerek buradaki hücrelerde CIN1, CIN2, CIN3 denilen kanser öncüsü lezyonlara neden evet. HPV’nin nev 6-11 olan bazı türleri ise genital siğillere hastalık tamam. Serviks kanseri; Türkiye’bile 3’üncü sıklıkta tanıdık jinekolojik kanser iken mecmu kanser türleri beyninde 7’inci tam vadi alır” diyerek konuştu.

“HASTALIK 20’Lİ YAŞLARDA BAŞLAR”

Rahim ağzı kanserinin dünyada her 2 dakikada 1 kadının ölümüne sebep olduğuna ilgi çekici Dr. Öğr. Üyesi Gencer, “Acıma ağzı kanseri tertip yerine meme ve kolorektal kanserden bilahare 3’üncü adına genişlik kesif görülen kanserler arasındadır. Ülkemizde her dönme 4 kadına rahim ağzı kanseri teşhisi konulurken 2 avrat üstelik merhamet ağzı kanserinden hayatını kaybetmektedir. Bu kanser türü amacıyla mefret risk faktörleri başta HPV enfeksiyonu olmakla birlikte özellikle er yaşta eşeysel alım satım (20 yaştan evvel), çok sayıda cinsel âdem, eşin çok eşli olması (erkeğin ayrıksı eşlerinin olması), tevellüt sayısının çok olması, yara hijyen, bağan sosyoekonomik kırat, sigara kullanımı, alelhusus vitamin C ve A, beta karoten ve folat eksikliği gibi sınırlı tagaddi, klamidya kabilinden seksüel yolla bulaşici başka enfeksiyonlardır. Serviks kanseri erken dönemde belirti vermeyebilir. Hastalık 20’li yaşlarda belli belirsiz hücresel displazi ile başlayıp 40’lı yaşlardan bilahare kanser aşamasına dirimlik. Bu yüzden amansız hastalık aşamasına gelmeden evvel lezyonları ihata etmek için rutin jinekolojik taharri sırasında alınan PAP smear ile kanser taramasına erken yaşlarda kullanmak gereklidir” diyerek konuştu.

DÜZENLİ TARAMALARLA TEDBIR KABUL ETMEK OLANAKLI

Dr. Öğr. Üyesi Gencer, merhamet ağzı kanserinde erken tanının önemine değinerek rutin kontrollerin aksatılmamasını vurgulayarak şunları ekledi:

“PAP smear, vajinal yolla ağrı olmaksızın ayrımsız şekilde merhamet ağzındaki akıntıdan benzeri fırça yardımıyla toplanan hücrelerin mikroskop altında patoloji vasıtasıyla incelenmesidir. Gene benzer şekilde alınan HPV DNA testi ile birleştirildiğinde amansız hastalık tanısı başlamak açısından oldukça güvenilirdir. Ülkemizde ulusal amansız hastalık tarama standartlarına bakarak ilk seksüel ilişkiden 3 yıl sonradan yahut 21 yaşına gelindiğinde, 20-30 gözyaşı arası 3 yılda bire bir; 30 yaş ve üzerinde yılda tıpkı ve mütevali 3 yıl menfi çıkması yerinde 3 yıl aralıklarla PAP smear testi yapılmasını öneriyor. 30-65 yaş grubundaki seçme kadın PAP smear ile birlikte nasıl HPV testi yaptırmalı ve fazlalık sâdır olgular tınlamalı aralıklarla PAP smear ile gene değerlendirilmelidir. Itidalli derecede ilerlemiş yahut amansız hastalık aşamasına mevrut lezyonlar henüz sıklıkla ilinek verir. Bu âraz; düzgüsüz vajinal kanama kalkışmak amacıyla alım satım sonrası nezif, mens zamanı değilken kesintili kanama yahut lekelenme, şiddetli ıtri debi, kilo kaybı, halsizlik, aksata sırasında balkı, kasık ağrısı, bacağa vuran dert, idrar yaparken balkı ve kanama, dışkılamada ağrıdır. Kesme tanı biyopsi ile konulur.

TEDAVİ, HASTALIĞIN EVRESİ VE BALA İSTEĞİNE BAKARAK DEĞİŞİR

Rahim ağzı kanserinin tedavisinde yer koskocaman faktörün hastalığın evresi olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Gencer, şu bilgileri verdi:

“Tedaviyi planlarken ayrıksı oylumlu etmen ise hastanın çocuk sahibi görünmek isteyip istemediğidir. Eğer amansız hastalık öncesi aşamada veya kanser erken evrede saptandı ise gelecekte bala istemi var ise akla yatkın hastalarda LEEP, konizasyon veya rahim ve yumurtalıkları koruyarak kökten trakelektomi (lokal acıma ağzının çıkarılması) ameliyatı seçilir. Kanser doğacak evrede iken teşhis konuldu ise kökten histerektomi denilen merhamet ve merhamet ağzını kanserin çıkma riski olan çevre dokular ve ak kan bezleri ile alay malay degaje aynı şekilde çıkarılır. Radyoterapi veya kemoterapi bile tedaviye eklenir.”

HASTALIKTAN KORUNMANIN EN ETKİLİ YOLU HPV AŞISI

Dr. Öğr. Üyesi Duygu Işıl Gencer, bu kanserin önlenmesindeki arz hareketli birincil korumanın HPV aşısı olduğunu söyleyerek “Karı ve koca eşey gözetmeksizin kategorik seçme duygusal 11 yaşından itibaren HPV aşısı vurulursa yüzde 100 kanserden koruduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Imdi ülkemizde birlikte kâin ve 9 türlü HPV içeren aşıyı, 15 yaş altı çocuklarımız 2 düze; 15 gözyaşı üstü çocuklarımız ve seksüel etkin olan herhangi bir yaştaki fert 3 doz yerine vurulduğunda acıma ağzı kanserinden korunması mümkündür. Acıma ağzı kanserinin, PAP smear ve HPV DNA testleri ile tarama ve erken canlandırma ile parçalanmamış tedavisi mümkündür. Er teşhis edilmesi amacıyla ahenktar jinekolojik kontroller boşlama edilmemelidir. Kanserden sığınmak amacıyla HPV aşısının yanında bağışıklık sistemini güçlendirecek şekilde ahenkli spor açmak ve dimdik nemalanmak, sigara kullanmamak, eşeysel yolla geçici enfeksiyonlara cebin tevakki etmek açısından şuurlu kalkmak önemlidir” ifadelerini kullandı.

Share: