Basamak fiyatları bu yıl düşecek

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

ÇAKER basamak piyasası, FED’mağara repo artırımlarından önceki yerine etkilenen piyasaların başında geliyor. Pandeminin sona ermesiyle dayanılmaz tıpkı yükseliş yaşanan hane piyasasında fiyatlar FED’mağara ürem artırımları sonrası yavaşlama eğilimine girmişti. Deminden herkes sülale fiyatlarının ne ahit düşeceğini nikbet ediyor.

Goldman Sachs, bu merakı gidermeye niyetli gözüküyor. Bölük fiyatlarındaki artışın bu yılın kavrayışsız kalanında ve önümüzdeki dönemde majör ölçüde yavaşlayacağını söyleyen Goldman Sachs, iddiasını tıpkı adım encam götürerek, fiyatların bu yıl süresince düşebileceği ihtimalini bile celi bırakıyor.

Goldman Sachs’a bakarak 2022 yılı karı fiyatlarında yaşanan artma bakımından şişman tıpkı yıl olarak öne çıkıyor. Banka bibi benzeri fikirde fakat kullanılmamış yayınlanan raporun ayrıntılarında eş fiyatlarında bu sene zarfında bire bir düşüş olma olasılığından saraka ediliyor.

Familya fiyatları 2022’de olumsuz cins

Business Insider’dan William Edwards’ın haberine göre, global mal hizmetleri devi, yıldan yıla yayınladığı Case-Schiller Ulusal Bölük Eşit Endeksi’ne bakarak, ev fiyatlarının bu yıl yüzde 9,4 oranında artmasını öngörüyordu. Fakat sevgili şu ki, bu büyümenin nazik bölümü 2022 yılının evvel birkaç ayında gerçekleşti. Bu nedenle, bu yılın kavrayışsız artan aylarında büyümenin haddinden fazla şişman olasılıkla minimum düzeyde, hatta negatif olacağı öngörüsü kuvvetlenmeye başladı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, banka de müşterileriyle paylaştığı notta bu ihtimali doğruluyor: “2022 yılı hane fiyatları tahminimizi yüzdelik 9,4 artma yerine koruyoruz. Nisan ayına kadar gerçekleşen artma ayn önüne alındığında, umum sene tahminimiz, Mayıs ayından yıl sonuna büyüklüğünde almanak yüzdelik 1.4‘lük bire bir artış daha beklendiğini gösteriyor. Daha birlikte önemlisi, aynı zamanda yılın ikinci yarısı boyunca ev fiyatlarında mahiye bazda negatif nema olasılığı bile bulunan” deniliyor.

Bölük satın alınabilirliği bağan seyrediyor

Bu davet, eş fiyatlarındaki itila hızında ileriye çevrilmiş kendisine balaban benzeri yavaşlama anlamına geliyor. Stratejistler, 2023 yılı için büyümenin yalnız yüzdelik 1,4 olacağını öngörüyor. Case-Schiller Basamak Eşit Endeksi’hangi göre 2021 yılında bu artış yüzde 18,8 oranında gerçekleşmişti.

Stratejistler, satılan familya adedinde düşüşe ve konvansiyon iptallerinde artışa hastalık olan, kalan tutu oranlarının istek üzerindeki olumsuz etkisi da karışma tutmak üzere benzeri kol faktöre dikkat çekiyor. Goldman Sachs’cilt yapılan açıklamada, “Tarihî namına ev satışlarının sülale fiyatları ile kararlı bir ilişkisi bulunuyor. 6 aylık rötarlı bölük faaliyeti ile Case-Schiller millî bölük fiyat endeksi arasındaki tarihsel ilişkiyi kullanarak yeni sülale satışlarının kâin hızı, tarihî eğilime koşut fakat mevcut yörüngenin münhal benzeri şekilde altında kendisine, almanak yüzde 4,6‘lık tıpkı ev değer artışı anlamına geliyor” deniliyor.

Bankanın paylaştığı notta, bir zamanda, gelire endeksli tutu ödemeleriyle ölçülen basamak satın alınabilirliğinin de 2008’den bu yana yeryüzü sınırlı seviyelerde seyrettiği belirtiliyor.

FED’in enflasyonu tenkis etmek için Getiri oranlarını rekor seviyelerde yükseltmesi tutu oranlarının yılın önceki yarısında bir lahzada yükselmesine bozukluk oldu. Şimdilik FED, delicesine servet politikasını sürdürmekte kararlı görünüyor. FED’in enflasyonla ilgili etraflı vadeli hedefi ise yüzde 2. İpoteğe dair taşınır kıymetler piyasasında sonuç iki yıla kıyasla büyük ölçüde düşen ihraç oranının, FED’in piyasadan çıkışına ve tutu oranlarında yaşanacak muhtemel bire bir artışa karşı koymaya apotr olması bekleniyor.

Genişlik artmaya bitmeme ediyor

Goldmans Sachs’ın ocak kıymet artışında yavaşlama ve hassaten ev fiyatlarında potansiyel benzeri düşüş öngörüsü, son aylarda sık sık dillendiriliyor. Mayıs ayında Insider, 32 uzmanın bu yılki basamak piyasası, benzeri balonun içinde olup olmadığımız ve ufukta bir çöküşün olup olmadığı hakkındaki görüşlerini paylaştığı hususi aynı emek yayınladı.

Interactive Brokers, Penn Mutual Asset Management ve American Enterprise Institute ekonomistlerinin tamamı, geçtiğimiz haftalarda Insider’a giderek düşüş gördüklerini söylemişti. Çoğu, fiyatların düşmesi ve arzın artmasının nedeni kendisine talep üzerindeki alışılmamış baskıyı göstermişti.

Morgan Stanley kabil diğerleri ise tarihsel adına eli sıkı arzın fiyatları desteklemesi gerektiğini söylemeye bitmeme ediyor. Ancak sunma, Temmuz ayında art arda üçüncü ayda birlikte rekor ayrımsız hıza ulaşarak artmaya bitmeme ediyor.

Eş alacaklar ekstra masraflara hazır olmalı

 

Bölük piyasası alarm veriyor: Kira zamları rekor takanak doğurdu!

 

Konut piyasasında sıkıntısız iniş

 

Share: