Emlakçılıkta eskimemiş çağ

Emlak ticaretiyle iştigal fail emlak işletmelerinin faaliyetlerine bitmeme edebilmeleri üzere almaları gereken izin belgesinde tanınan süre 31 Ağustos 2020 tarihinde doluyor. söz konusu sıra itibariyle belgesi olmadan emlakçılık yapanlar sitelere ilan giremeyecek, tapuda muamele yapamayacak.

Devlet genelinde anahtar dışı yerine bu işi havadan eden kısaca 500 bin kişiyi dizge dışında bırakacak düzenleme ile ofislere m2, emlakçılık yapacaklara ise intaç ve staj şartı dahi getirilecek.

Düzenlemeye rağmen emlakçılık işini mezuniyet belgesiz yapmayı sürdürenlere 10 bin TL’ye kadar ceza kesilecekken, bu ceza oranı 10 katına kadar de çıkarılabilecek.

3’TE 1’İ YETKİ BELGESİ ALDI
yenisafak.com’a konuşan ve izin belgelerine ilgilendiren kendisine ellerinde net kendisine müracaat yapanların sayısının olmadığını ifade fail İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, pandemi öncesi İstanbul’da odaya ve sicile kayıtlı emlakçı sayısının 13 bin olduğunu bu rakamın 3’te 1’i yani 5 bin civarında emlakçının mezuniyet belgesi aldığını bildiklerini söyledi.

ICAZET AHIZ ZORUNLULUĞU GELİYOR
Bakanlık personeli teftişiyle yapılan inceleme sonrasında bitirme belgesi verilmesi şeklindeki uygulamada pandemi süreci ile birlikte değişikliğe gidildiğini dile getiren Aşa, cevaz yönetmeliğinde yapılan aranjman ile emlakçıların dahi belediyeden ruhsat alması ve bu mezuniyet ile bitirme belgesi amacıyla müracaat yapmasının gündemde olduğunu söyledi.

Aşa, bu uygulama ile nezaret bundan sonra belediyeden alınan cevaz üzerinden ilişkin kişinin mezuniyet belgesini sisteme yükleyecek diye niteleyerek konuştu.

M2 ŞARTI İÇİN KRİTİK TARİH
Aşa, 5 Haziran 2018 yılından ilk açılmış olan, odaya ve sicile mukayyet tıpkısı emlakçılık eğitimi almış emlakçının yazıhane m2’sine bakılmadığını eskimemiş düzenlemedeki m2 şartının bu tarihten sonradan açılan ofisler üzere uygulanan olduğunu bile vurguladı. 5 Haziran sonrası üzere açılacak ofislerde m2 şartının 30 m2’den 20 m2’ye indirildiğini da tamlayan Aşa, 20 m2’nin temel alınacağını ancak her bir müşavir için ise 5 m2 ilavenin olması isteneceğini kaydetti.

LİSE MEZUNUNA 12, ÜNİVERSİTE MEZUNUNA 8 KAMER ÇALIŞMA ŞARTI
Düzenleme ile bu işi yapanların çıktı yeryüzü az ortaöğretim mezunu olacağını, 100 saatlik emlakçılık eğitimi alacağını ve kişinin birlikte mesleki yeterlilik sınavlarına katılarak belge almasının zorunluğu olacağını kaydeden Aşa, ”Lise mezunları için 12 ay, darülfünun mezunları üzere ise 8 ay akıbet 5 sene zarfında aynı ishal SGK’lı yerine çalışmış kalkışmak gerekecek.” dedi.

İLAN GİRİŞİ YAPAMAYACAK
Kayıtdışı bu işi yapanların sayısının talih genelinde 500 bin civarında olduğunu ve düzenlemeni yürürlüğe girmesiyle alay malay bu kişilerin emlakçılık yapamayacağının altını çizen Aşa, ”İlk sıkıntı tapu ve genel ağ sitelerinden gelecek. Bundan Sonra mezuniyet belgesi olmadan genel ağ sitelerine car girişi yapılamayacak. Eğer sahibinden ilan veriliyorsa o kişiden üstelik vekalet veya tapu istenecek.” dedi.

SAHTE İLANDA DİKKAT CALIP ADIM!
1 Ilkgüz’birlikte uygulanmaya alınması planlanan aranjman ile yapmacikli ilanlara yönelik dahi özen calip girişim atılıyor. İnternet sitelerine yüklenen cali ve yanıltıcı ilanlardan portal yetkililerinin mesul olacağının altını çizen Aşa, düzenleme ile düzme ve kandırıcı ilanın şehir sorumluları eliyle kaldırılmaması halinde söz konusu eşhas üzerine üstelik muamele yapılabileceğini söyledi.

AYNI İLAN İÇİN YETKİ BELGESİ ŞARTI
Aynı ilanın aniden çok emanet yoluyla girilmesi halinde ise Aşa, yönetmeliğin onunla ilişkin de ayrımsız kısıtlılık getirdiğini ve dünyalık sahibi ile kim izin belgesi sözleşmesi imzalamış ise onun ilanının yemeden içmeden yayında kalacağını belirtti. Aşa, yıpranmamış dönemde müşteriler ile düzenlenecek sözleşmelerde aykırılıklara çıktı banko izin verilmeyeceğini da sözlerine ekledi.

TAPUDA YENİ DÖNEM
Tapu işlemlerine yönelik ise; şu anda izin belgesi alan kişilerin bakanlık tarafından sisteme işlendiğini ve yayımlanmaya başlandığını dile getiren Aşa, online yerine yapılan referans portalına emlakçı bölümü konulduğunu bu butonun ise 1 Eylül itibariyle devreye alınacağını ve bir emlakçının izin belgesi olması halinde web tapu üzerinden muamelat yapabileceğini söyledi.

100 BİN TL’YE BÜYÜKLÜĞÜNDE CEZASI VAR!
Yetki belgesiz pusat dışı kendisine bu işi yapmayı sürdürenler için ise yakalanmaları halinde cezai prosedür uygulanacağını nâkil Aşa, ceza oranlarının ise 3 bin TL’den başlayıp işlemin türüne bakarak 10 bin TL’ye kadar çıktığını ve ilişkin bakanlığın bu cezaları 10 katına büyüklüğünde uygulamakla mezun olduğunu söyledi.

İŞBİRLİKÇİYE İKİ KATI CEZA KESİLECEK
Emlakçılık sektöründeki vasıta dışılığı çalmak adına kendilerinin de aynı teklifte bulunduğunu ve 1 Eylül itibariyle bu düzenlemenin bile yürürlüğe girmesini beklediklerini sözlerine ekleyen Aşa, önerdikleri husus ile araç dışı emlakçıya tıpkısı ceza kesilirken onla aksiyon yapan emlakçıya ise en beş altı 2-3 acımasız ukubet kesilmesini istediklerini belirtti.

GAYRIMENKUL OFİSİNE YERİNDE TEFTİŞ!
Mezuniyet belgesi alma süreçlerine ilişkin ise önceleri yapılan başvurma sonrası vekillik temsilcileri marifetiyle durumunda yapılan teftişler sonrasında mezuniyet belgesi verildiğini kaydeden Aşa, bu teftişlerde bahsedilen adreste emlakçılık işinin yapılıp yapılmadığı, ikinci aynı işin olup olmadığı ve bahis konusu kavuşum home office olup olmadığına bakıldığını belirtti. Aşa, familya ofise hiçbir şekilde izin verilmediğini birlikte sözlerine ekledi.

Share: