Evden çalışanlar şeriklik kültüründen uzaklaşıyor mu?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Tafsilatlı süredir bitmeme fail evden mesai uygulaması, bazı çalışanların şeriklik kültüründen uzaklaşırken, bazılarının üstelik bölüm günlerini özlemesine hastalık oldu. Pandemi döneminde evden düzentileme uygulaması, İngiltere’da çalışanların işyerleri ile arasındaki bağın zayıflamasına el açtı. Karantina önlemlerinin kaldırılması ise, çalışanların hareket değiştirmesiyle sonuçlandı. Bu nedenle evden iş, çalışanların işverenleriyle bağlarını zayıflatırken, karantinaların kalkması ve karşı karşıya iletişim kurma imkanının artması, çalışanların yeni iş aramasının önünü açtı.

Fakat Financial Services Culture Board aracılığıyla yapılan tıpkısı araştırmada, vezneci çalışanlarının düşüncesiz dönme, liderlerin dürüstlüğü ve memnuniyet alanlarında puanları yükseldi. Bu puanlar bu sene tıpkısı cirim düşüş gösterse da 2019 yılına kıyasla henüz erdemli seyrediyor. FSBC’nin Tutum Bilimcisi Jenny Robinson, insanların evden çalışırken “sağduyularını ve bağımsızlıklarını daha aşkın” kullanabildiğini söyledi. Financial Times’ın haberine bakarak Oliver Wyman Forum yoluyla yapılan araştırmada ise çalışanların ofise benzemek hesabına henüz çok esneklik ve elan iyi tıpkı gelişim-maltalık dengesi dilek ettikleri ortaya bundan sonra.

Bu talepler ise çalışanların hisse senedi değiştirmesinin ardındaki sunma şişman nedenlerden biri. Kısmık aynı denetleme altında olmayan evden etkin kol, görmezden gelindiğini hissedebilir. Bunun sonucunda da aksiyon tatminsizliğinden tükenmişliğe ve dolandırıcılığa büyüklüğünde aynı çok ülkü ortaya çıkabilir. Chartered Institute of Internal Auditors aracılığıyla bu sene yapılan eksantrik bir anket çalışması dahi “pandemi sonrası kurum kültürü krizinin” ortaya çıkabileceğini gösterdi. Ryanair İç Teftiş Başkanı Heli Mooney, “çalışanlar sakat yazıhane merkezli ve yüz yüze iletişimin olduğu dizge olmadan işyerlerine zihayat bağlarını zahir devam ettirebilir, paylaşılan amacı, değerleri ve kontak hissini deneyimlemeye nasıl bitmeme edebilir?” dedi.

Ofislerin çalışanları korkutması ya da çalışanlara gelgelli görünmesi de iştirak hiyerarşisinde nerede durduğunuza bağlı. Robinson, art dozaj yöneticileri ve işe kullanılmamış başlayan dinç çalışanları entrika eden iki kadro bulunduğunu söyledi. Bu iki gruptaki çalışanlar, arada kalan gruplara kıyasla ofise devir amacıyla çok henüz istekli. FSBC anketine katılan yöneticilerden ayrımsız tanesi, “entegrasyonu benzeri otoparkta anahtar sarkıtmak olan aynı kişi, kendini benzeri organizasyonun hangi büyüklüğünde parçası hissedebilir?” dedi. Devamında, bazı işletmelerin “birleştirici kültürel deneyimleri” bulunmadığının altını çizdi.

FSBC’nin üstelik ortaya koyduğu gibi karantinalar esnasında teknolojinin imkan tanıdığı bağlantı ve işbirliği beyninde farklılıklar var. Zinde çalışanları birbirine bağlayan, deneyimli çalışanlardan öğrenme kabil bazen süreçlerin online olarak tekrarlanması berenarı zor. Bu nedenle, finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak bu nev ilişkilerin bolca bulunduğu yatırım bankaları ofise dönüş için berenarı istekli. Kurumsal kültürler tabii korona virüs şokuyla dönmek zorunda kaldı. Bu üstelik istihdam piyasasında etkilerini gösteriyor. Pandemi öncesi işinden memnun olanlar, pandemi sonrasında ayrımsız hisleri taşımayabilir.

Tabiatıyla işverenler, antrparantez çalışanlar de pandemi öncesinde da var olmayan ayrımsız hars ve idare idealine özlenti duyabilir. Fakat Robinson, kriz sona ererken kurumsal görelik ve kültürün işin yapıldığı yerle değil, işin şüphesiz yapıldığı, elbette takdir edildiği, ödüllendirildiği ve denetlendiğiyle ilişkin olduğunun anlaşılacağını söyledi.

Seçkin yıl güneş tacı virüs aşısı olacak mıyız? Pfizer’dan izah geldi

 

Omikron’dan genişlik iri darbeyi iri bankalar alacak

 

Euro Bölgesi’nde başıboşluk ekimde geriledi

 

Share: