Evlilikte mikro bildirişim sorunları

Dar ve bozuk iletişim ise şişman sorunlara yol açıyor. Uzmanlar bildirişim kopuklukları giderilmediğinde evliliklerin hızlı hızlı çıkmaza girebildiğini vurguladı.

Eksper Psikolog Vildan Kavak, iletişim bağının vurgun olduğu ilişkilerde eşlerin birbirlerini anlamamaktan yakındığını kaydetti. Kavak, eşler arasındaki gereksiz arbede ve anlaşmazlıklara defa açan, yanlış vukuf ve iletişim kopuklukları giderilmediğinde evliliklerin kolaylıkla çıkmaza girebildiğini söyledi.

ÇİFT OLMAYI ÖĞRENİN

Şuurlu aynı dirim amacıyla eşlerin öncelikle birbirlerini tanıması gerektiğini vurgulayan Vildan Kavak şunları söyledi: “Etraf, herkesin ayrımlı yabanlık özellikleri, alışkanlıklar ve yeteneklere cemaat olduğu gerçeğini unutmamalı. Mıhlı aynı evlilik, eşlerin hayata birbirlerinin pencerelerinden bakabilmelerini, zat doğrularından eksantrik doğruların birlikte olabileceğini fark etmelerini ve saf namına bunlara tevakki etmek duymalarını gerektirir. Eşler, birbirlerinin farklılıklarını görmezden gelip, ailenin tezyifkâr çocuğu gibi ferdî istekleri doğrultusunda yaşamaya bitmeme ettiklerinde, karşı tarafın beklenti ve rahatsızlıklarına duyarsız kaldıklarında evliliğin önceliği olan zinde tıpkı eş-âdem ilişkisi kurulamaz. Bu kapsam, aile-eş olmanın sorumluluğunu taşımayan eşlerin, ehliyetli esas-baba olmalarını dahi engeller. İyi benzeri asıl ağababa doğmak, öncelikle ongun ayrımsız çift olmayı gerektirmektedir. Bu dahi ancak eşlerin birbirlerini henüz gür tanımaları, davranışlarının cebin taraf üzerinde yarattığı etkiyi fark etmeleri ve beklentilere makul davranmalarıyla sağlanabilir. Zaruri uzlaşma ise ancak akıllıca ve zinde tıpkı iletişimle mümkündür.”

Eşlerin geçmiş beklentilerinin farkında olması gerektiğini anlatan Ruhiyatçı Kavak, tarafların birbirlerini dinlemesinin önemine vurgu yaptı. Evlilikte kişilikleri değil, problemlerin tartışılmasının henüz yarayışlı olacağını tamlayan Kavak, eşlerin birbirlerinin duygu ve düşüncelerinin farklı olmasına kaçınmak duyması gerektiğini dile getirdi. Eşini çok dolgunca tanımanın, onun değme davranışının nedenini ve sonucunu anlayış edebileceği anlamına gelmeyeceğinin altını çizen Kavak, eşlerden birinin ‘Benden bire bir öz saklıyor’, ‘Bana bu şekilde konuşuyor; amma anne düşüncesi ayrıksı’ kadar cümlelerle elde yeterli kanıt olmadan vardığı sonucun çıkmaza sürükleyebileceğine dikkat çekti.

GERİBİLDİRİM VERİN

Eşlerin birbirlerini ‘Sen bencilsin’ ya da ‘Sinirlisin’ üzere yakıştırmalarla suçlamaması gerektiğini dile getiren Kavak, şöyle devam etti: “Karşınızdakinin konuşmasının arasına girerek ‘amma’ ifadesiyle kendinizi sahabet etmeye çalışmayın. ‘Şunu sebep şöyle yaptın?’ sorusuna denk kendisine ‘ama’ silahına sarılmayın. ‘Sen doğrusu bilcümle böylesin’ kadar genellemeler yapmayın. İnsanlar, oldukları gibi akseptans edildiklerinde kendilerini değişmek ve geliştirmek üzere ceht gösterirler. Daim eleştirilen koca, zıt duygularla ya karşı saldırıya geçecek evet bile tartışmaya de lüzum gıyaben kabuğuna çekilecektir. Geribildirim verin. ‘Söylemek istediğin bu mu, akla yatkın anlamış mıyım?’ kabilinden tıpkı cümleyle karşınızdakine onu derk etmek istediğiniz mesajını verir ve falsolu anlaşılmayı engellemiş olursunuz. Duygularınızı belirtin ve karşı tarafın durumla ilişik hissini yakaladıysanız da rapor edin. ‘Bu davranışım seni üzmüş’ kadar tıpkısı cümleyle karşınızdaki birey anlaşıldığını ve önemsendiğini hissederek rahatlayacaktır.”

NEYİ NASIL SÖYLEMELİ?

Eşler arasındaki tartışmalarda ‘Hep geç kalıyorsun’ namına ‘Beklemekten hoşlanmıyorum’ denmesinin henüz akla yatkın olduğunu kaydeden Kavak, eşin yapmadıklarını değil yapmasını istenilenin kesin bire bir şekilde ifade edilmesini istedi. Eşlerin tartışmayı akıllıcasına zamanda yapması gerektiğini vurgulayan Kavak, televizyon karşısında veya eksantrik kişilerin beraberinde tartışmanın hatalı olacağını söyledi.

“İMA”LI SÖZLERDEN KAÇININ

Eşlerin birbirlerine kusurlu anlaşılmalara el açacak imalardan kaçınmasını tavsiye mektubu fail Kavak’a göre; değme dava çıktığında ‘Yürümeyecek, boşanalım’, ‘Çeker giderim’ kabil yıkmacı ifadeler kullanılmamalı. Sorunlar biriktirilmeden hal bulunmasının henüz müfit olacağını anlatan Kavak, “Kavisli olduğunuz durumları ifade yazar, kusur dileyin. Hisleriniz için değil olay sırasındaki menfi davranışlarınız için özür dileyin. Eşinizin yanlışlarını ya de eksikliklerini araştırmayın” diyerek konuştu.

Bugün

Share: