Futbolcular konut krizini fırsata çeviriyor

Kurlarda yaşanan artım yabancıya konut satışında rekor getirdi. Temmuzda tarihi rekor kırıldı ve 1 ayda mevki genelinde 2 bin 858 yabancı karı sahibi oldu. Güzeşte yılın benzeri dönemine bakarak yüzde 65.6 artış yaşandı. Türkiye’üstelik yabancıların satın aldığı bölük sayısı familya-temmuz döneminde da yüzdelik 29.6’lık artışla 14 bin 674’e yükseldi. Kurdaki yükselişi avantaja çeviren sadece yabancılar olmadı. Geliri Euro ve dolar cinsinden olan itilaf koskocaman avantaj yakaladı. Bunların başında de futbolcular geliyor. Alelhusus Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’de oynayan futbolcular, Euro üzerinden yaptıkları sözleşmelerle alçak aynı servetin üstelik sahibi olurken demincek mesafelik bu serveti elbet değerlendireceklerine geldi. Bu noktada öne çıkan düz ise yurt oldu.

MENAJERLER ARIYOR 

Kurumsal taşınmazlar müşavirlik şirketi Coldwell Banker’ın Türkiye Talih Başkanı Gökhan Taş, serencam beş altı gündür Türkiye’üstelik ağır kişi yapmış futbolcuların menajerlerinin kendilerini arayarak hane piyasası için hikmet aldığını; hele İstanbul’birlikte prim yapması beklenen markalı konutlar üzere nabız yokladığını tabir etti. Taş, “Lazım göz fiyatlarında yaşanan düzelti gerekse kurlardaki yükseliş futbolcular üzere ev yatırımını yeniden fosforlu kuzuluk getirdi. Bugün iri takımlarda oynayan yerel futbolcuların almanak kazançları sayı farkı 1.5 milyon Euro seviyesinde. Bugünkü kurlarla birlikte bu vergi neredeyse almanak 12 milyon TL’ye daha çok. Futbolcular bu geliri da özellikle taşınmazlar yatırımlarında kısaltmak istiyor” dedi. Taş, futbolcuların baktıkları evlerin fiyatlarının 350 bin ile 700 bin Euro beyninde değiştiğini ifade etti. Almanya, Hollanda ve Belçika üzere ülkelerde yaşanan Türk kökenli futbolcular üzere bile Türkiye’deki emlak piyasasının çok çekimli ağıl geldiğinin altını çizen Taş, “Hele Anadolu’de; ailelerin kafile ettiği, hala tıpkı hane akrabalarının yaşadığı şehirlerde yatırımlarını artırdılar. Afyon, Sivas, Trabzon ve Kayseri başı çekiyor” dedi.

KILOLU İLGİ VAR

ERA Yurt Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Baygan üstelik akıbet günlerde geliri döviz olan kesimden okkali sargı gördüklerini söyledi. Baygan, “Serencam günlerde hane döviz kazanan için ucuzladı. Futbolcular dahi gani gelir grubuna eş sözleşme. Futbolcular kulübü bir miktarını karşılıyor diye diye ötede sitede müstecir oluyor. Ama avantajı gören artık alımı seçiyor. 2-3 sene yaşar, sonrada evet satar ya da kira geliri sağlarım diyorlar. Hem bizim ofislerde hem üstelik çevremizde bir futbol camiası ilgisi var” diye niteleyerek konuştu.

KATMERLI SİTELER ÖNE ÇIKIYOR

Yabancı futbolcuların ev tercihleriyle ilişkin Gökhan Taş, “Evli ve çocuğu olan şipşak bir anda seçme futbolcunun geçmiş baktığı öz ekol. Tabii antrenman sahalarına yakınlığı dahi sunu majör. Galatasaray’de oynayan Florya; Fenerbahçe’birlikte oynayan Kadıköy; Beşiktaş’ta oynayan yabancı futbolcular ise özellikle Çekmeköy’ü yeğleme ediyor” dedi. Bekar futbolcuların ise genellikle Acarkent, Köktürk, Etiler, Süt Kuzusu gibi bölgelerde, aşırı sitelerdeki loft dairelerde eğleşme ettiğini belirten Taş, “Futbolcular ötede ve kullanılmamış olmasına, eşyalı olmasına, yüzme havuzu, sauna, Türk hamamı, buhar odası kadar bölümleri olmasına özen ediyorlar. Galatasaray, Beşiktaş ve Fenerbahçe dışında; Süper Loda ve Bir Numara Kütle’deki İstanbul takımlarındaki futbolcular ise imdi Maslak, Ataköy ve Ataşehir’i tercih ediyorlar” dedi. Özgürlük

Share: