Göz satışları yüzdelik 10 düştü

Özgürlük Gayrimenkul, dünya’da yer fazla noktaya uçuş yapılacak ve İstanbul’u toptan havacılık pazarının yer kocaman merkezlerinden biri haline getirecek İstanbul Bakir Havalimanı güzergahındaki yurt fiyatlarını* inceledi. Hele Sarıyer, Eyüp ve Arnavutköy ilçelerindeki mahallelerde satılık ve kiralık konutlardaki eşit artışlarında 2 almanak süreçte dikkat çekimli benzeri hareketlenme görüldü.

7 Haziran 2014’te temelleri atılan İstanbul Yıpranmamış Havalimanı, imal sürecinde çevresinde yer düz kaza ve mahallelerde hem satılık hem da kiralık hane fiyatlarını katladı. Eyüp’te saha kayran satılık konutların metrekare vahit fiyatı 2016 Eylül ayında 3.971 TL’yken, Eylül 2018’de bu nicelik 4.502 TL’ye imdi. Eyüp’te bu süreçte mahalle bazında sunma çok derece kazanan lokasyonlar ise Göktürk Eşkâl (%84), Mithat Vakarlı (%40) ve Mimar Sinan (%30) oldu.

Sarıyer’da yer çok ayar kazanan satılık konutlarda ise Büyükdere önceki tam kayran aldı. Yüzdelik 60 değerlenen Büyükdere’yi Bahçeköy Format (%46) ve Kazım Karabekir Paşa (%55) izledi. Arnavutköy, Mavigöl Mahallesi ise bu süreçte satılık konut fiyatlarında yüzdelik 150’ye vasıl artma yaşanan bir tane mahalle yerine bildirme haddinden fazla değerlenen lokasyonların başında düzlük aldı.

Piyango Sarıyer’e çıktı

İstanbul’un kuzeyinde 76,5 milyon metrekarelik ayrımsız alana nesir edilen İstanbul Yıpranmamış Havalimanı, 100’e mail havayolu şirketine sülale sahipliği yapıp, 300’den fazla noktaya ulaşım imkanı sunmaya amade. Sülale-Temmuz 2018 verilerini karşılaştıran Özgürlük Emlak, havalimanına mümasil mahallelerde yaşanan hareketlenmeyi gözler önüne serdi.

Hürriyet Gayrimenkul ilanları üzerinden oluşturulan verilere bakarak Eskimemiş Hava Meydanı güzergahındaki Sarıyer Çayırbaşı Mahallesi, Sülale 2018’den Orak Ayı 2018’e satılık ev fiyatlarında gerçekleşen yüzdelik 116’lık artışla çizgilik başında yer aldı.

Büyükdere, satılık göz fiyatlarında metrekare bazında yüzdelik 65’lik artışla listede ikinci sırada düzlük aldı. Göktürk yüzdelik 42, Mithatpaşa yüzde 39, Mimar Sinan ise yüzde 33’lük artışla listede dikkat çeken mahalleler arasında düz aldı. Rota üzerindeki satılık bölük fiyatlarında yükselişin yaşandığı gayrı mahalleler ise Kireçburnu (%14), Bahçeköy Suret (%10) ve Uskumruköy (%9) oldu.

Kiralık konut fiyatları bile yükselişte

Geçmiş aşamada 90 milyon palyatif kapasitesine eş olacak yıpranmamış havalimanı rotasındaki kiralık hane fiyatlarındaki artış bile gözlerden kaçmadı. Sülale-Orak Ayı 2018 verilerini karşılaştıran Hürriyet Yurt, havalimanı güzargahındaki kiralık bölük fiyatlarının genişlik çokça arttığı mahalleleri Mimar Sinan, Mithat Paşa, Ömerli, Zekerikayköy ve Uskumruköy adına açıkladı.

Kiraların arz çokça arttığı mahallelerin başında yüzde 30 ile Mimar Sinan gelirken, bu mahalleyi Mithatpaşa (%28), Ömerli (%27), Zekeriyaköy (%11) ve Uskumruköy (%10) izledi.

İstanbul Eskimemiş Havalimanı güzergahında yer alan ilçe ve mahallelerdeki basamak fiyatlarındaki yukarı cepheli ivmelenmeyi yorumlayan Özgürlük Taşınmazlar Satış Direktörü Davet Bozay,“ Modern ve işlevsel yapısı ile benzersiz bir yerli niteliğe topluluk olan Kullanılmamış Hava Meydanı’nın İstanbul’u küresel havacılık pazarının genişlik mefret merkezlerinden biri haline getireceğini düşünüyorum, bu yapıyı ülkemize kazandıran herkesi yeryüzü içten şekilde kutlarım. Bakir Hava Meydanı güzergahında meydan kayran konutlarda yaşanan hareketliliği mufassal tıpkı süredir gözlemliyoruz, hele Sarıyer, Eyüp ve Arnavutköy’deki hem kiralık hem dahi satılık bölük fiyatlarında özen alımlı tıpkı artış yaşanmakta” dedi.

İstanbul Yıpranmamış Hava Meydanı rotasındaki kaymakamlık ve mahallelerdeki satılık konutlarda yüzdelik 150’lere vasıl artışın ilişik lokasyonlardaki taşınmazlar piyasasını yoğun şekilde hareketlendirdiğini belirten Davet Bozay, “2018 yılı birçok siyasal ve konuşu konjönktür değişikliğini içre barındıran aynı sene olmaya devam ediyor. Bu gelişmeler natürel namına zarfında bulunduğumuz gayrimenkul sektörünü dahi dikçe etkiledi, bu ve bu kadar dönemlerde alımı yapılacak gayrimenkullerin ayrıntılı dönemde haddinden fazla elan şişman kazançlar sağlayacağını düşünüyorum. İstanbul Bakir Hava Meydanı güzergahındaki konutlar hala gösterişli yatırım fırsatları sunmaya devam ediyor. Hüriyet Yurt namına amacımız rastgele ant olduğu kabilinden emlak sektörünün nabzını sancımak ve kullanıcıların yurt seçme konusundaki soru işaretlerine cevaplar bulmak” şeklinde sözlerine bitmeme etti.

Share: