HSBC: İstanbul fırsatlar merkezi!

HSBC Bank Geleceğin Şehirleri ve Yıpranmamış Sektörler Global Başkanı Greg Clark, İstanbul’un, geri hizmet, ticarette ve dijital aktiviteler mihrak alanında rolünü pekitmek istediğini belirterek, “Mal sektöründe şişman ayrımsız oyuncu almak istiyor.” dedi.

Gayrimenkul sektörüne taraf veren tamlık paydaşlar ile sektörün arka düzem yöneticilerinin benzeri araya geldiği, deneyim ve yeni trendlerin paylaşıldığı RE360 Gayrimenkulün Nazik Buluşması’nın dördüncüsü online namına başladı.

Üç gün sürecek programın açılışında mütekellim Greg Clark, herif nüfusu arttıkça, kentlerin ağırlığının birlikte artacağını kaydederek, kentlerin mebzul kombinasyon edildiğinde, bağlantılar, teknoloji ve iş birliği olduğunda, kentleşme sürecinin gür sonuçlar ortaya koyabildiğini söyledi.

İnovasyon ekonomisinin artışında dijital platformların yeni hareket modellerinde kullanımının söz konusu olduğunu dile getiren Clark, “Mobilite, mimari, planlama, enfrastrüktür, hizmetler, erke, geri hizmet ve taşınmazlar sektörleri site hizmetleri alanında değerlendiriliyor. Global namına çokça manidar. Bu sektörlerde teknolojiyle başlayan reformlar gerçekleşiyor. Bunlar kentleşmenin benzeri sonucu.” diye konuştu.

İnovasyonun, kentlerin ve ekonomilerin acul tıpkı şekilde mütebeddil ihtiyaçlarına hizmet vermesi konusundaki öneminden bahseden Clark, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul da bu anlamda çok mehabetli. 3 bin 500 sene süresince bilcümle koskocaman benzeri kent olmuştur. İstanbul, değişik şekillerde ve formatlarda yeni ihtiyaçlara bakarak değişiyor. İstanbul, şu anda bir yolculukta. Bu yolculukta, altyapıda, nakil kapasitesinde haddinden fazla eke iyileşmeler kaydediyor. Bunun birlikte maharet tabanlı yıpranmamış reformlar ve programlar bile ilan edilecektir.”

“Fırsatlar merkezi İstanbul’un geleceği efdal”

Greg Clark, İstanbul’un, fırsatlar merkezi olduğundan ortalık zat artışının acul olduğunu belirterek, şu açıklamalarda bulundu:

“İstanbul’un nüfusu çeşitli, güre ve geleceği faziletkâr. İstanbul, mütehammil çokça ayrımlı ciddi projelerin yürütüldüğü kayran olmuş. Bu sayede dünyaya açılan aynı konu ve ayakyolu ergin. İstanbul, ticaret, yetenek ve fikirlerin Avrupa ve Asya arasındaki geçişini sağlamış, benzeri zamanda çokça etkili tıpkı lojistik ve mükemmellik alanı var, benzeri angajman görevi görüyor dünyanın farklı bölgeleri açısından.”

Kovid-19 salgınının verdiği zararların dışında değişimin öncüsü olduğuna işaret eden Clark, “Hazırlık zincirini çeşitlendirmemiz, dijital teknolojileri elan gani kullanmamız geçişsiz. Tedarik zincirinde, tekrar lokalizasyon gündemi gerekiyor.” dedi.

Clark, İstanbul’un, geri hizmet, ticaret ve dijital aktiviteler odak alanında rolünü pekiştirmek istediğini belirterek, “Mal sektöründe iri tıpkısı aktör gelmek istiyor. Turizmi elan fikirli ve sürdürülebilir kuzuluk getirmeye çalışıyor. Kovid-19 sonrası dönemde, İstanbul’un, dünyaya açılan başlık olabilmesi ve istihdam yaratabilmesi için ekonominin çeşitlendirilmesi ve verimliliğin artırılması kadar alanlarda elan çok inovasyona ve girişimciliğe, istihdama yaklaşması lazım.” diye konuştu.

“Geri Hizmet ve taşınmazlar yatırımı bitmeme edecek”

JLL EMEA Bölgesi (Avrupa, Orta Şark, Afrika) Araştırmalar Direktörü James Brown, pandemiyle alay malay ekonomilerde yaşanan sıkıntılara değinerek, artık ekonomide açılıp-kapanma döngüsünün kırılması gerektiğini, aşının üretilmesinin bu konuda düş verdiğini söyledi.

Şu zaman üzere herkesin karantinaların ve seyahat yasaklarının bitmesini beklediğini dile geitern Brown, koronavirüs ile mücadelede gâh Asya ülkeleri gibi başarıyı yakalayamayan ülkelerin dört gözle aşıyı beklediğini anlattı.

Brown, salgının önceki döneminde karşıt anlamda bunaltıcı şekilde etkilenen taşınmazlar sektörünün sonrasında toparladığını kaydederek, “Son yıllarda artışı süren bölük ve geri hizmet yatırımları pandeminin evvel aylarından sonraları yeniden canlandı. Bölük ve geri hizmet sektörü yatırımlarında yaşanan hızlanmanın devam edeceğini, 2021’de yoğun şekilde yaşanacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Avrupa’bile düşük repo oranları gayrimenkulü olumlu etkilemeye devam edecek”

James Brown, telkih haberleriyle alay malay yatırımcıların daha çok henüz olumlu ve optimist olduğunu belirterek, “Gayrimenkulde karlılık toparlanacak ve ati yıldan itibaren artmaya başlayacak, dolayısıyla yatırımlarda de yükseliş yaşanacak.” diyerek konuştu.

Bu yıl emlak yatırımları açısından Avrupa piyasalarında çokça aşkın oynaklık gördüklerini dile getiren Brown, şu açıklamalarda bulundu:

“Bonolara baktığımızda teşrinisani rakamları faziletkâr. Bunların müspet dönüşleri 2021’de yaşanacaktır. Bağan getiri oranları taşınmazlar sektörünü olumlu etkilemeye bitmeme edecek. Gine tahvillerdeki işlemlere baktığımızda mufassal vadede olumlu gelişme bekliyoruz. Balaban fırsatlar var yatırımcılar için. Valotilitenin ve faizlerin düşük olduğu hakeza tıpkı ortamda düzeltilmiş risklerle gelişigüzel yatırımlar ayrıntılı vadede artacak ve cazibeli olacak.”

Brown, kurumsal yurt sektörünün Kovid-19 sonrası henüz bile güçleneceğini,  bu alandaki yatırımların birlikte artarak süreceğini sözlerine ekledi.

“Gelecekte fiziksel ve sayısal konferanslar birbirini tamamlayacak”

Reed Midem Gayrimenkul Bölümü Direktörü Filippo Rean, konferansın kendileri amacıyla çokça büyük olduğunu belirterek, toplantıların dijitalleşmesinin, değişime bukanak becermek hesabına çokça büyük benzeri ses seda olduğunu söyledi.

Serencam 6 ayda sayısal konferansların iri ayrımsız yoğunluk kazandığını dile getiren Rean, “Özellikle biraz deneyimsizdik fakat değiş çok hızlı gelişti. Pandemi döneminde bu soy platformlarda seçkin tür konferansı düzenler kuzuluk geldik. Gelecekte sayısal ve fiziki konferansların birbirini bütünleyeceğini düşünüyoruz.” dedi.

TEB Özel’e World Finance’ten “Türkiye’deki Yer İyi Hususi Bankacılık” ödülü

Bankacılık sektörünü endişelendiren büyüme!

Fitch’deri Türkiye enflasyonu tahmini

Denizbank’a rekor sayıda bankadan 780 milyon dolar sendikasyon kredisi

Share: