‘Karı’bile trend düşük ürem!

Eşkal Bankası’nın perşembe haset aldığı ürem indirimi kararı ve piyasadaki müspet gelişmeler, çabucak bankaların konut kredisi faiz oranlarına yansımaya başladı. Kestirmece 1 ay önce hususi bankalarda yer bağan emlak kredisi faiz oranı yüzdelik 1.36 seviyesinde iken, güzeşte hafta TEB’mağara yüzde 1.20’ye, önceki periyot ise İş Bankası’nın yüzdelik 1.17’ye çektikleri emlak kredisi faiz oranı yeni tıpkı akıntı başlattı. Bu kapsamda 1 Ağustos’ta kamu bankaları eliyle 500 bin liraya büyüklüğünde olan kredilerde yüzde 0.99 çekilen Getiri oranlarının oluşturduğu olumlu gelişmeler da devam ediyor.

Cuma haset Tarım Bankası ve Vakıfbank’ın açıkladığı kullanılmamış faiz oranları ise konutta daha art segmenti birlikte harekete geçirecek. Kültür Bankası 500 bin liralık ve üzeri göz kredisinde ürem oranını mahiye yüzde 1.19 adına belirlerken, Vakıfbank dahi ayrımsız güven türü amacıyla nema oranını mahiye yüzdelik 1.15’e çekti.

Yurt sektörü temsilcileri, bu sayede sektörde topyekun ayrımsız akıntı yaşanacağını, tüketicinin ne konut türünde olursa olsun kocaman fırsatlar yakaladığını anlatım etti.

‘Farkı müşareket kapatıyor’

Hafta sonu süresince tüketicilerin mir ofislerini doldurmaya devam ettiğini, aynı taraftan kamu bankalarının, sair taraftan ise özel bankaların yüzdelik 1.17’ye büyüklüğünde nazil imkanlarından faydalanabildiğini tamlayan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bu düşüş trendinin devam etmesini beklediklerini dile getirdi. Durbakayım, “Geçen aydan bu yana bitmeme fail akıntı yüce tıpkısı ekonomik etkiye dönüştü. Nema düşüşlerinin dahi bu döneme gelmesiyle gelişigüzel tüketicinin talebi satışlara yansıyor. Tığ de şirketler yerine, bankalarla aradaki farkı kapatarak henüz dahi bağan repo imkanları oluşturuyoruz” dedi. 

‘Bankalar amade’

Ev Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas ise, amme bankalarının oluşturduğu hareketin mütemmim talebini çabucak alıma döndürdüğünü söyledi. Cevahir, “Hususi bankaların de destekleyici indirimleri geliyor. Ancak amme bankaları seviyesine gelmeleri lazım. Konut kredileri bütününde henüz mufassal vadeli kullanıldığı amacıyla bankalar bunu karşılayabilecek noktadalar. Hem ekonominin, hem üstelik emlak sektörünün hareketlenmesi üzere düşük oranda faiz haddinden fazla koskocaman” diyerek konuştu.

‘Doğru benzeri açılım oluşturulmalı’

Sakıt konut kredisi faizleri arkası sıra güven çekmek isteyen tüketiciler, bankaların bitli politikasıyla karşılaştıklarını belirtirken, güven verecek bankanın haddinden fazla daha seçici davrandığını belirtiyor. Konuyla ilişik bankalara ‘daha akilane ayrımsız açılım’ öneren Altan Cevahir, “Bankaların kriterlerinde daha sert bir duruş olduğunu biz dahi duyuyoruz. Fakat bankalar şunu unutmamalı ki, serencam bir yıldır yetişkin bir mali daraşlık yaşandığı üzere bir nice herif, borcuna çok ilişkin olanlar üstelik dahil, borçlarında çeşitli sorunlar yaşadı ve kayıtlara girdi. Bankaların bunu katiyetle göz uğrunda bulundurması ve bakış açılarını, kriterlerini bir tutar gevşetmeleri hayır peki” dedi. (Duygu Erdoğan/Ulusallık)

Share: