‘Kiralara üst çizik getirilsin’ kampanyası

Türkiye’dahi son aylarda kiralık daire fiyatlarında büyük benzeri artma bahis konusu. Alelhusus İstanbul kabil büyük kentlerde insanlar uygun fiyatla eş bulmakta okkalı teessürat yaşıyor. Türkiye genelinde icar fiyatlarının yüzdelik yüze mümasil artmasının arkası sıra Change.org’de ‘Kiralara art çizgi getirilsin’ kampanyası başlatıldı.

Bodur sürede 75 bin kişinin imzaladığı kampanyada, “Kiralık hane fiyatları serencam benzeri yılda çokça aceleci ayrımsız yükselişe girdi. Pandemi koşullarında devam etmek git gide zorlaşırken, maaşlara yapılan zamlar enflasyon karşısında çarçabuk erdi. Yurttaşlar büyük istihdam ve sağlık kayıpları yaşarken ilkin İstanbul, İzmir, Eskişehir kadar büyükşehirler olmak için son biraz aydır ortalama kiralar minimum ecir sınırlarına dayandı. Dolaşma be bölüm mütezayit kiraların esas gerekçesi hane kiralama ve satışının ağız ağıza “erkin piyasanın insafına” bırakılmasıdır. Barınmanın kamusal bir türe olduğunu hatırlatıyoruz” ifadelerine meydan verildi.

 
“2 YIL İÇİNDE BU KİRALAR DÜŞECEK”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa ise başlatılan kampanya, artan kira fiyatları ve kiralık karı bulunmamasıyla ilgilendiren şu değerlendirmelerde bulundu:

“Serbest piyasa ekonomisi varken, ‘Kiralara kayırıcı hat getirilsin’ geçmek tür değil. Kalkıp kimseye ‘Sen malını şu fiyata sen bu fiyata ver’ diyemezsiniz. Neye göre dip limit koyulacak? Fakat izzet eliyle henüz farklı önemler alınabilir. Eş sahiplerinin 5 sene sonunda kira tayin davası açma hakları var. Sülale sahibi 5 yılın böylecene günün koşullarına akıllıca kira bağan diye niteleyerek ülkü açıp dönüş koşullarına uygun zam isteyebiliyor. 10’uncu yılın böylece, size evden tahliye ettirme hakkına erbap. her amil göstermeden tahliye davası açıyor.

Akıbet zamanlarda eş sahipleri eliyle bu ikisi çokça çok yapılmaya başlandı. Servet sahipleri bugünlerde bunun peşine sakıt durumda. Fehamet eğreti aynı kanun çıkartarak bu süreyi uzatabilir. Örneğin; 5 yıllık süreyi 10 yıla, 10 almanak süreyi ise 15 yıla çekebilir. Ancak bilsinler kim, bu geçici aynı dönüş. Bu böyle gitmeyecek, benim iddiam 2 sene içre bu kiralar düşecek.

“ÖĞRENCİLER İÇİN BİR SIKINDI OLDUĞUNU GÖRMÜYORUM”

Ocak bulma üzerine İstanbul’dan birlikte kapalı illerimiz var. Örneğin; Mersin Ağacı ve Diyarbakır İstanbul’dan elan sıkıntılı. İnsanlar biraz mesafeyi göze aldığında eş bulabilirler. İstanbul’birlikte dalgalı bitmez. Amma sen alelhusus ‘Ego Beşiktaş’ta oturacağım’ diyorsan sıklet. Şişli, Kadıköy, Beşiktaş’ta ‘Şu fiyata eş bulurum’ diyorsan bulamazsın. Çünkü bundan sonra buraların aynı piyasası oluşuk durumda. Merkezi yerlerde da, öğrenciler amacıyla gösterişli sıkıntılar olduğunu görmüyorum. Aileler ve yeni evleneler çiftler için benzeri sıkıntı olduğunu söyleyebiliriz. Amma 3 kişi birleşip bir evi tutabilir. 5 bin TL kiraya merkezi tıpkısı yerde öğrenciler birleşip tıpkı eş bulabilir. Su zindelik vs. tıpkı öğrenciye maliyeti 2 bin TL’dir. Hususi yurtlardan daha makul.”      

Kiralık ocak arayanlar dikkat! Dolandırıcıların tuzağına düşmeyin

 

Kiralık kat krizi Anadolu’yu da vurdu

 

Öğrenciler döndü, kiralık familya fiyatları fırladı!

 

Share: