‘Küresel istinas ile tropikal bölge hastalıklarını henüz sık göreceğiz’

HACETTEPE Üniversitesi Alerji Hastalıkları Kürsü Başkanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, abuhava değişikliğinin anbean sakil sonuçlarının olacağını söyledi. Prof. Dr. Kalyoncu, “Küresel ısınma ile beraber tropikal bölgedeki enfeksiyon ve paraziter emraz adım adım kuzeye akla yatkın kayacak. Herhalde bizde görmediğimiz ısıtma gibi, kala-papara kabil evet birlikte leishmaniasis (şark çıbanı ve kala-papara) kabilinden Irak Doğu’bile tanıdık, oradan turistlerin getirdiği asalak hastalıkları elan kesif görebileceğiz” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Alerji Hastalıkları Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu, hele ense solunum yollarında tanıdık enfeksiyonların birden fazla faktörden kaynaklandığını söyleyerek, “Aynı sürü mikrop ve virüsten bahsedildiğini duyuyoruz. Hastanelerde daha çok karne kabil aynı kağıt ile ayrı ayrı isimlerle karşımıza geliyorlar. 2 sene evde sadık kaldık, maskelerimizi taktık ve bir dirhem korunduk. Maskelerimizi çıkarınca çabucak bala ve erişkinler enfeksiyonun kucağına düştük. Teneffüs yolu enfeksiyonlarının değme türü var şu anda. Mikroplarla olanlar da var virüslerle olanlar da var” dedi.

‘ENFEKSİYONLARIN ARTMASI İKLİMLE İLGİLİ’

Sıklıkla görülen enfeksiyon hastalıklarında sunu nazik problemin geçit ağrısı, ser ağrısı ve epeyce etraflı süren öksürük olduğunu tamlayan Prof. Dr. Kalyoncu, abuhava değişikliğinin de solunum yolu enfeksiyonları ile münasebetli olduğunu söyleyerek, “Dünyanın iklimi her an ısınıyor. Çevrenizdeki ne şehirde olursanız olun dağlarda kar var mı? Derelerimiz kurudu, kuyuların taban suyu da azaldı. Barajlardaki su miktarı azaldı. Havalar de eskisi kabil soğuk olmadığı üzere bu enfeksiyonların ayrımsız cirim artması bununla dayalı. Tabii bu biricik sebep değil. Yani; işin ortamında çekicilik kirliliği var. Yavaş miktarda kanıksamak üzere kullandığımız bir derinti doğal fosil yakıtların albeni kirliliğine bozukluk olması, fabrikaların kirlilikleri bizleri etkiliyor. Hem havaların yunak gitmesi hem dahi bu pislik, sınırlı yerde imdi ve henüz kalabalık bir arada bulunmamız kebir etkenler. Dolayısı ile enfeksiyonları elan bati, henüz sık, keskin yaşar ayla geldik. Bunların hepsini bu arada ummak geçişsiz. Mecburi olmadıkça neşeli ortamlarda detaylı saatler süresince kalmamalıyız. Bunu bir dirhem yumuşak ifadelerle belirtmeye çalıştım. Çünkü yüzde beniz bundan istinkâf etmek olanaklı değil. Oldukça çokça birey ile mikro alanda bulunduğunuz ant da peçe takın. Zaman öncesinde grip aşınızı olun” ifadelerini kullandı.

‘HASTALIKLARIN PROFİLİ DEĞİŞECEK’

İklim şartlarının giderek değişmesinin anbean yoğun sonuçlarının olacağına ilgi calip Prof. Dr. Kalyoncu, “İklim değişikliği hakeza gittiği sürece hastalıkların profili değişecek. Global ısınma ile beraber tropikal bölgede, yani ekvatoral bölgedeki enfeksiyon ve paraziter emraz yavaş yavaş kuzeye doğru kayacak. Herhalde biz de görmediğimiz ısıtma kabilinden, kala-saparta kabilinden evet dahi leishmaniasis (şark çıbanı) hastalığı gibi çıktı Irak Doğu’da tanıdık, oradan turistlerin getirdiği otlakçı hastalıklarını elan sık görebileceğiz. Bu, esasen sıcak bölgelerde pandemilere neden olan elan ender virüs hastalıklarının Türkiye’da görülmesine sebep kabil. Bunun için müstakil suretle ilişik bölümlerin, başta Esenlik Bakanlığı’nın Turizm Bakanlığı ile bu arada oturup ileriye müteveccih türlü senaryolar üzerinde önlemler düşünmesi geçişsiz. Bizden dar dışına gidecek olup dahi vurdumduymaz geleceklere ‘oradan hastalık getirmesinler’ diyerek bazen planların yapılması lazım” diye konuştu.

Share: