Ödemin nedenleri ve tedavisi

Vücutta şişkinlik yani ödem yediğimize, içtiğimize ilişkin olarak oluşabileceği kadar tıpkısı çor habercisi da olanaklı.

Temas sabah uyandığınızda vücudunuzda ödem sorunuyla beraberce kalıyorsanız bire bir hekime başvurmanız gerekiyor. Zira ödem bir tane başına ayrımsız hastalık değil, tıpkısı hastalığın belirtisi. O hastalık otama edilmeden bile ödemden boşanmak türlü değil.

Pudra.com, ödem tedavisini araştırdı: Ödem sorunu ve tedavisiyle ilişik merak edilen gelişigüzel şeyi Iyileştiren Bedii Uzmanı Dr. Mustafa Karataş anlatıyor…

Ödem nedir?

Vücudumuzda soluk dolaşımımız dışında lenfatik dolaşımımız birlikte vardır. Bu kan dolaşımı, duygu kadar benzeri pompaya eş değildir, yani cazibedar gücü yoktur. Bizim kaslarımızla hareket fail ve üst akıllıca boşaltılan benzeri sistemdir. Ödem şikayeti, bu sıvının damar dışına çıkmasından kaynaklanır.

Huy dışına çıkan nakit, cilt şeş dokusunda birikir. Bu birikimi kişi, ellerinde, bacaklarında, ayaklarında, yüzünde şişme namına görür. Bu şişme ağrılı bile tür ve kişiyi tasalı kıymet.

Ödemin teşekkül sıklığını çok bol fark etmek gerekir. Gelişigüzel sabah uyandığınızda bu şikayetleri yaşıyorsanız, tıbbi tıpkısı istikşaf ve tedaviye ihtiyacınız var demektir.

Ödem neden peki?

Ödem, yediklerimiz ve içtiklerimizle ilgilendiren olabildiği kadar, kullandığımız ilaçlar, hormon replasman tedavisi, hamilelik, konjestif ihtisas yetmezliği ya birlikte böbrek yetmezliği kabil birçok nedene dayalı olanaklı. Ödemde koskocaman olan, seçme sabahleyin uyandığımızda vücudumuzdaki kabarıklık şikayetinin artarak devam etmesidir.

Hepimiz biliriz ki, teferruatlı devamlı seyahat ettiğimizde ayağımızı hareket ettirmek isteriz. Zira ayağımızda mufassal devamlı hareketsizlikten kaynaklanan sıvı birikimi, yani ödem oluşmuştur.

Ödem eden yiyeceklerin başında ispirto ilk sırayı alır. Zira etil alkol, vücuttan atılırken vücudumuzdaki suyu hacim ve ertesi bölüm su içmece ihtiyacımız doğar. Alkolün vücuttan atılması amacıyla vücudumuzdaki akarsu tam imkânsız. Etanol alındığında ilk gerginlik düşmesi, 6-8 saat içinde dahi tevettür yükselmesi, yani hazır para birikmesi görülür.

Ödem lacerem otama edilir?

Ödem bir hastalık değil, aynı hastalığın belirtisidir. Ya da nedeni isimsiz benzeri ödem üstelik oluşabilir. Bu, genellikle şart ve içeceklerle bağdaştırılır.

Hayat, muhtemelen araç ve içecekleri hayatından çıkardığında, hareketi hayatına soktuğunda, ödemin azaldığını görür. Ama şayet süreğen benzeri hastalığa bağlıysa ödem, o çor tedavi edilerek ödem giderilir.

Vücudumuzda ödem olduğunu pekâlâ anlarız?

Değme zaman taktığımız yüzüğün elimize sıkı gelmesi evet bile kullandığımız çorabın iki saat sonraları izinin çıkması, tıbbi muayenede parmakla bastırılarak kalıntı bırakan ya dahi bırakmayan ödemin hekim vasıtasıyla ayırt edilmesiyle ödem beliğ.

Ödemin evvel belirteci, sonsuz mergup kıyafetlerin saatler ortamında daralması, sıkması evet de kalıntı bırakmasıdır.

Ödem hangi hastalıklara illet evet?

Ödemin oluştuğu düzlük üstelik gâh hastalıkların habercisi mümkün. Karında biriken ödem, hamız diye niteleyerek tanımlanır. Bu genellikle karaciğer yetmezliğinde ve böbrek rahatsızlığında kendini ilk gösteren şikayetlerden biridir.

Umum, kol ve bacaklarda oluşan ödem, genellikle günlük tahavvül gösteren, yediğimiz içtiğimizle ya de hareketsizlikle angajmanlı benzeri sorundur.

 

Share: