TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Kırklareli’nde antipatik albeni deposunun açılışında konuştu Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz bir özdek var, kamu bankalarında benzeri rahatlama başladığı, bilcümle Türkiye’birlikte bana dönüşler başladı. ‘Kamu bankalarının Haziran 25’ten sonra yüreklilik kullanımında çıkarttığı müşkül bundan sonra normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Kırklareli Ticaret Borsası Itici Gelgel Deposu açılışında yaptığı konuşmada, Trakya’ya bakıldığında hayvancılığın merkezinin Kırklareli olduğunu söyledi.

Kırklareli Ticaret Borsasının, eş borsalardan biri olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, tesisin hizmete kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye’da tarım ve hayvancılığın gelişmesi amacıyla eke adımlar attıklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bugün ekincilik ürünlerinin depolanabilmesi için 2005 yılında Türkiye lisanslı depoculuğu bilmezken Türkiye Odaları ve Borsalar Birliği kendisine bunun kanununun çıkartılmasını sağladık. Beş sene bekledik hür teşebbüs devreye girsin diye, kimse girmedi, ‘bu nedir acaba’ diyerek. Sonradan TMO’yla bu arada yüzdelik 50 eş olduk, sonrasında dahi özel sektör çabucak arkamızdan geldi.” diye niteleyerek konuştu.

Tarım ve hayvancılığın önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“‘Dünyanın bildirme mühim sektörü, sunma haddinden fazla kazandıracak sektörü hangisidir’ derseniz, ekincilik ve hayvancılık. Yıllardır biz bunu anlatım ediyorduk, ne ant pandemi imdi, Rusya-Ukrayna savaşı daha çok, hep dünya eskimemiş anladı. 2004 yılında IMF bana geldiği ahit ‘imdi tarım ve hayvancılık sektöründen çıkın’ diyordu, şimdi mecmu bilakis bizim o devir kanıt ettiğimiz şeye bugün dünya geldi. Bakınız sonuç 10 yılda bildirme çok fiyatı mütezayit mahsulat nedir dünyada diyerek baktığınız devir ekincilik hayvancılık ürünleri, altından üstelik, petrolden dahi, katıksız gazdan de… Sakın günlük meşgalelerden, günce sıkıntılarınızdan yorulup bile bu işten vazgeçmeyelim. Bundan vazgeçilemez, zira gelecekte kişi halkını doyuran, dünyanı doyurmaya apotr olan ülkeler dünyanın liderleri olacak.”

“Kamu bankalarında inhilal başladı”

Türkiye’yi türe ettiği yere bildirmek amacıyla çalıştıklarını anlatım eden Hisarcıklıoğlu, özel sektör olarak ellerinden geleni yaptıklarını belirtti.

Üç ahit ilk vezneci temsilcileriyle aynı araya geldiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Üç gündür gördüğümüz ayrımsız molekül var, amme bankalarında ayrımsız inhilal başladığı, bütün Türkiye’birlikte bana dönüşler başladı. ‘Kamu bankalarının Haziran 25’ten sonra cesaret kullanımında çıkarttığı zahmet artık normalleşmeye geldi başkanım’ diyorlar. Öbür taraftan demincek hususi bankalarla dahi ait sorunlarımız var. Onların repo limitlerinin yüksekliği ile ilgilendiren büyük aynı rahatsızlığımız var. İnşallah ülkemizi hak ettiği yere getireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra Hisarcıklıoğlu ile Kırklareli Valisi Birol Ekici, CHP Kırklareli Saylav Türabi Kayan, Borsa Başkanı Turhan Altıntel, antipatik gelgel deposunun açılışını gerçekleştirdi.

Hisarcıklıoğlu, daha sonraları Kırklareli Ticaret ve Endüstri Odası Facebook İstasyonu açılışı ile bakir hizmet binası esas atma töreninde, dünyada sosyal platformları en çok kullanan ülkeler arasında Türkiye’nin üstelik olduğuna değindi.

Gençlerin Facebook istasyonundan en üst düzeyde yararlanmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, bu hizmetlerin kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu ayrıca, Vali Birol Ekici’ye makamında ziyarette bulundu.Share: