Yabancıya eş yapan emlakçıya vesile şartı

Yurtiçinde çalışan emlakçılara 2019 yılının aralık ayında getirilen Mesleki Sürücü Belgesi Belgesi zorunluluğundan sonraları yabancıya müteveccih koca yapan firmalara birlikte düzenleme geliyor. Almanak 40 bin bandının üzerinde yabancıya göz satışının yapıldığı Türkiye’üstelik, Yer ve Kentçilik Bakanlığı ve Maliye ve Ticaret Bakanlığı’nın, Arsıulusal Emlak Ticareti Yönetmeliği üzerinde çalışmaya başladığı belirtiliyor. Sene sonuna akla yatkın çıkması muhtemel yönetmelikle, yabancıya satma yapan şeriklik çalışanlarına en beş altı bir yabancı kurgu vukuf şartı getirilecek. Uygulama kapsamında üniversitelerde ilişik bölümlerin açılması ve bu eğitimden geçenlere şehadetname koşulunun getirilmesi planlanıyor.

“Hem komütatör bilecek hem birlikte taşınmazlar bilgisi olacak”

Dar içre taşınmazlar satışı eden şirketlere Taşınmazlar Danışmanlık Sertifikası’nın geldiğini belirten Merih Investment Genel Müdürü Kağan Nahiye, şimdi birlikte eş tıpkısı uygulamanın yabancıya bey amacıyla geleceğini söyledi. “Şu anda İstanbul Ticaret Odası, Maliye Bakanlığı, Tecim Bakanlığı ile sınırlı üniversiteler konuyla ilişkin çalışıyor” diyen Yer, “Konuyla ilgilendiren eğitim bilimi programlarının hazırlanması gerekiyor. Hele Arsıulusal Gayrimenkul Ticareti Yönetmeliği üzerine taslak haline mevrut metinler var. Yılsonuna doğru hayata geçirilmesini imge ediyorum. Böylelikle yabancıya taşınmazlar satan şirketler bu sürece girerler” dedi. Yönetmeliğin taşınmaz ticaretinin elbet olacağı, gayrimenkulü satan firma ile çalışanların ne kriterlere topluluk olacağı kabil düzenlemeleri içerdiğini belirten Nahiye, “Zira yabancıya komutan bire bir zamanda Türkiye’yi takdim etmek anlamına geliyor. Dolayısıyla bunu yapanın galiba kriterlere erbap olması gerekir. Bu kriterler arasında açkı şartı olacak. İngilizce üzere bir dilin birlikte ileride Rusça ve Farsça kabilinden dilleri birlikte vukuf koşulu sağlanmalı” diye konuştu.

Şu anda yabancıya yurt satan 6 ila 7 bin civarında ortaklık olduğunu aktaran Melik Yer, “Yaptırım olmayınca tur acentesi, evet da tıpkısı manav gelip gayrimenkul satabiliyor. Şehadetname bu karmaşık düzeni sonlandırıp, pazarın düzenlenmesini sağlayacak” dedi.

“Ticaret Bakanlığı’ndan talimatname bekleniyor”

Yetersiz Dışı Lansman Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, yabancı yatırımcı konusunda Türkiye’nin itibarının söz konusu olduğunu vurguladı. Akbal, “Bu nedenle haddinden fazla daha hassas davranmamız gerekir ve bu işi herkesin yaptığı aynı gelişim olmaktan nüfuz etmek zorundayız. Topluluk kendisine bu amaçla yönetmelik kriterleri hazırladık. Çevre Kentçilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile paylaştık. Önümüzdeki günlerde Ticaret Bakanlığı ile tıpkı araya geleceğiz. Bu görüşmeden sonra sektörle işbirliği yaparak Tecim Bakanlığı vasıtasıyla yönetmeliğin çıkarılmasını bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu. Ömer Faruk Akbal, talimatname çıktıktan sonraları firmalara tıpkı sene gibi benzeri geçiş dönemi birlikte öngördüklerini aktardı. Bu süre içre İstanbul Tecim Üniversitesi ve uluslararası benzeri darülfünun ile işbirliği yaptıklarını anlatan Akbal, “Buradan alınacak şehadetname ile bütün dünyada yurt hizmeti verebilecek düzeyde ayrımsız eğitim bilimi programı hazırladık” diye niteleyerek konuştu. (Acun / Leyla İlhan)

Share: