Yıpranmamış insan türü keşfedildi

Bilimciler, Sibirya’daki Altay Dağlarında mevcut Denisova Mağarası’nda buldukları 30.000 yaşındaki buluntuların diş ve parmak kemiklerinden aldıkları DNA örneklerini analiz ettiler ve bunun eski ve değişik benzeri adam türüne ilgili olduğunu açıkladılar.
Bulunduğu mağaranın yerine atfen Denisova’lı anlamına gelen ‘Denisovan’ adı verilen soy, çağdaş insanın taş aletler, sıklet ve sanatı geliştirmekte olduğu akıbet Pleistosen’nda yaşamış. Bu belirgi sonucuna göre, herif soyağacında andıran dönemde muammer olan üç nev gündeme geliyor: Çağcıl insan, Neandertal ve Denisovan.
Analizlerin kaynağı olan kemikler ‘X-karı’ olarak adlandırılan zinde ayrımsız kıza ilgili. Bu yılın başında yayınlanmış olan eğreti testler kemiklerin tamamen bakir bire bir doğruluk ilgilendiren olabileceğini söylüyordu. Bugünlerde bitirilmiş olan tüm DNA analizi, kemiklerin yavaş yavaş ağdalı tıpkısı çözme almakta olan herif gerçek ağacındaki yerini kesinleştiriyor.
X-kadın’ın bulunuşu, tıpkısı Endonezya adasında 2004 yılında ortaya matrut olan ‘Hobit’ lakaplı ve 90 santimlik kesinleşmemiş potansiyel yıpranmamış türün keşfini izlem etmişti. Tıpkısı çokça araştırman Hobit’i, kemiklerin gelişim bozukluğu yaşamış tıpkı insana ait olduğunu söyleyerek reddediyor.
Denisovanlar, iki ayakları üzerinde yürümüş olmalarına rağmen Neandertal ve çağcıl insanlardan fiziksel açıdan farklılık gösteriyor. Diş şekli insanın çok daha sakat bire bir akrabası olan ve kısaca ayrımsız milyon yıl ilk ortadan kalkan Homo erectus’unkileri andırıyor. Makaleye bakarak parmak kemikleri ve dişler değişik bireylere ilgili.
Almanya Leipzig’teki Max Planck Evrimsel Antopoloji Enstitüsü’nden ve çalışmanın yazarlarından Dr. Richard Green, insanın er çağ atalarından bire bir grubun 300.000 ila 400.000 sene önceki Afrika’yı infirak ettiğini ve hemencek parçalanarak yayıldıklarını düşünüyor. Green’e göre bu parçalardan tıpkı ense Neandertaller’e evrilirken diğeriyse doğuya yönelerek Denisovanları meydana getirmiş. 70.000 yıl kadar esbak bire bir eksantrik kafile dalgası sırasında da çağcıl koca Afrika’yı infirak etmiş. Modern koca gruplarından tıpkı tanesi Denisovanlar ile bağlantı etmiş ve bunların DNA’sının izlerine Melanezya’da rastlayabilmek olanaklı.
NTVMSNBC

Share: