Dövizini bozduran eş alıyor

Yurtiçi yerleşiklerin mevduat hesapları güdük sürede 8 milyar 821 milyon dolar azaldı. Mevduattan çıkan dolarların kocaman kısmı gelgelli bedel avantajı nedeniyle familya yatırımına döndü. Bitmiş ve şipşak kiraya verilebilir akim konutlar alımda öne çıkıyor. Itimatlı alımların dahi arttığı gözleniyor. 

Doların 7,21’lerden 8,33’lere büyüklüğünde yükselmesini fırsata yöneltmek isteyen tasarruf sahipleri ellerindeki dövizi TL’ye çevirmeye devam ediyor. “Kur henüz da yükselmez” diyerek düşünenler döviz mevduatlarını derhâl Türk Lirası varlıklara çevirdi. 19-30 Mart tarihleri arasındaki 11 günde yurtiçi ve yurt dışı yerleşik gerçeklik kişilerin döviz mevduatı 8 bilyon 821 milyon dolar azalarak 165 milyar 735 milyon dolardan 156 milyar 914 milyon dolara geriledi.

TL ELAN CAZİP
Bu arada, mevduata idrak avantajının bitmeme ettirilmesinin bile TL’ye elan albenili hale getirdiği belirtiliyor. Mevduat faizleri ve paydaşlık hesaplarına ödenen yarar paylarından yapılan stopaj kesintileriyle ilgilendiren uygulama 2 ay uzatıldı. Yani TL mevduatlarda vadesiz ve ihbarlı hesaplar ile 6 ayak tabanı büyüklüğünde vadeli hesaplarda yüzde 15 olan ululuk yüzde 5, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda yüzde 12 olan devlet yüzdelik 3, 1 yıldan etraflı vadeli hesaplarda yüzde 10 olan ön kesinti oranı yüzde 0 kendisine uygulanacak. Bu üstünlük mayıs kocaoğlan sonuna arbede da bitmeme edecek.

Türkiye dünyada konut değer artışında bir numara

İstanbul’dahi genişlik faziletkâr ve arz düşük kiralar ne ilçelerde?

İşte yatırım araçlarının haftalık performansı

Share: