İstanbul Havalimanı’nın etrafına ev yapılacak

Kasaba ve Kentçilik Bakanı Garaz Hava Biçim İstanbul Projesi ile ilgili “İlk yerleşimi üstelik orada, 3. Hava Meydanı’nda çalışanlara yapacağımız, evvel etapta yaklaşık 7 bin civarında hane projemiz var. Bunun birlikte inşallah Gücük Ay ayında ihalesini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu projede istinatgâh fazlalık 4’ü geçmeyecek. Emsal aynı proje olacak ve 3. Havalimanında çalışanların erişiminin görgüsüz olduğu ayrımsız proje yerine karşımıza çıkma” dedi.

Mekân ve Kentçilik Bakanı Gaye Hava, Geçek İstanbul Projesi kapsamında Türk Gelgel Yolları (THY) ile Emlak Konut’a ilişkin 3 milyon 600 bin metrekarelik alanda İstanbul Hava Meydanı çalışanları amacıyla evvel etapta 7 bin ev yapılacağını bildirdi.

Alım, Konfedere Uluslar İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 24. Etraf Konferansı’na (COP24) katılmak için gittiği Polonya’nın Katoviçe kentinde gazetecilere Sınır İstanbul Projesi’ne ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

Kurum, gazetecilerin Biçim İstanbul Projesi kapsamında offshore mal merkezi adası yapılıp yapılmayacağına ilgilendiren sorusu üzerine, “Biz, öncelikli yerine, Kanal İstanbul Projesi’ne yoğunlaştık. Yazı İstanbul’un 1/100.000 ölçekli planları amade, bunları yayımlamadık ama hazır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız de ihale sürecini yürütüyor. İhaleye ana tutmak amacıyla onlar bize anlaşılan noktalar verdiler. Buraların madun ölçekli planları bile bitiyor. Yani 5000’lik, 1000’lik planları üstelik çalışılıyor.” diyerek konuştu.

Yazı İstanbul güzergahı içinde yapılacak düzenlemelere ilgilendiren vukuf veren Gurur, “Buranın master planı yapılırken, lehçe adına para adası, fuar alanı, üniversite alanı, yerleşim alanı kabil tıpkısı çokça alanlarda çalışmalar de yaptık. Ihtimal bu süreçte önceliğimiz bizim Sınır İstanbul Projesi olduğu için oraya yoğunlaşıyoruz. İleriki süreçte bu icraat daha çok yöre plana çıkma.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında kestirmece 500 bin nefis aynı zat öngörüldüğüne dikkati çeken Alım, buraya yapacakları göz projelerini bir zamanda İstanbul’un yer sarsıntısı dönüşümünde ihtiraz basamak olarak başlamak istediklerini belirtti.

“İlk etapta yaklaşık 7 bin civarında konut projemiz var”

Alım, bu projelerin Türk kültürüne ve mimarisine uygun, ufki yapılaşmış ve estetik projeler olmasını istediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Şehir meydanlarının olduğu, meydanların etrafında camiler, yeşil alanlar, içtimai alanların yerleştiği örnek bire bir proje olsun istiyoruz üste bunun ihtimal tıpkısı hane örneğini birlikte Türk Çekicilik Yolları (THY) ile Yurt Konut’un bu arada 3 milyon 600 bin metrekarelik aynı alanı var, orada yapacağız. İnşallah önceki yerleşimi üstelik orada, 3. Havalimanında çalışanlara yapacağımız, önce etapta tahminî 7 bin civarında konut projemiz var. Bunun birlikte inşallah Şubat ayında ihalesini gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Projenin detaylarına ilişik bilgelik veren Icra Vekili Gurur, “Bu projede zemin artı 4’ü geçmeyecek. Yaşıt bire bir proje olacak ve 3. Havalimanında çalışanların erişiminin görgüsüz olduğu bir proje olarak karşımıza çıkacak.” dedi.

Share: