İstanbullu Karadeniz’e kaçmaya başladı

Kovid-19 salgını İstanbul’bile villa ve bahçeli yapılara olan talebi arttırınca, bu özelliklere erbap bölgelere olan sargı dahi yükseliyor. Kent içinde villa projelerine ehil Millet, Etiler, Süt Kuzusu ve Çengelköy gibi semtler civar plana çıkarken, merkeze oranla ırak rustik bölgeler de gözde oldu.

Dünya Gazetesi’nden Leyla İlhan’ın haberine göre serbest toprak arzının yanında fiyatların henüz uygun olması bu bölgelere yönelik aramaları 3 kata andıran artırdı. Taleple birlikte Uskumruköy’da fiyatlar yüzde 22, Zekeriyaköy’da yüzde 20, Kilyos’ta yüzdelik 15 ve Merzengûş‘de bile yüzdelik 17’ye varan oranda çoğalma yaşadı.

‘Bahçeli evler fiyatını koruyacak’

Eva Taşınmazlar Umumi Müdürü Cansel Turgut Yazıc, pandemi sürecinde İstanbul ve Türkiye genelinde fiyat düşüşü beklediğini anlatarak, “Zekeriyaköy, Çekmeköy, Bahçeşehir’mağara bahçeli kısımlarında fiyatın kendisini korumasını bekliyorum. Diğer yerler olan Beyoğlu, Şişli ve Kadıköy’da ise düşmesini bekliyorum” dedi.

‘Kiralık talebi satılıktan erdemli’

TSKB Emlak Değerleme NAN Hususi Projeler Departmanı Mümessil Değerleme Uzmanı Önsezi Yılmayan, bu dönemde kemiksiz çekicilik ile kontak kadar ihtiyaçların yöre plana çıktığını ve bahçeli konutlara olan talebin arttığını belirtti.

Bu amaçla site dışı projelerin yoğunlaştığı bölgeler olan Göktürk, Kemerburgaz, Bahçeşehir, Sarıyer ile Beykoz, Şile hattını oluşturan, kentin yıldız kesiminde mütezayit bölgelere murat olduğunu belirten Yılmaz, “Akıbet dönemde bahçeli olan hane arayışı artmakla birlikte, satışları bu müphemlik zarfında nadir gerçekleşti” dedi.

Bahçeli konutlarda ise isticar işlemlerinin elan fazla arttığını ileten Yılmaz, “Irade edilen kira fiyatlarındaki artım oranına bakıldığında Avrupa Yakası’nda yüzde 35’e mümasil, Anadolu Yakası’nda ise yaklaşık yüzdelik 25 artım yaşandı” ifadesini kullandı.

‘Satılık yüzdelik 7, kiralık yüzdelik 5 arttı’

Özgürlük Gayrimenkul Pazarlama Direktörü Yusuf Mert Yılmayan, salgında insanların basamak arayış, teraslı bahçeli ve balkonlu binalara kaydığını belirterek, bu nedenle bu format yapıların yavaş olduğu Uskumruköy, Zekeriyaköy, Kemerburgaz, Köktürk kabil bölgelerde çokça fazla arzu artma yaşandığını söyledi.

Bu bölgelerde olan kontrol taleplerinde 3 intaç artım gördüklerini ileten Yılmayan, “İstanbul genelinde Kovid-19 salgını sonrası averaj metrekare bey fiyatlarında yüzde 7, isticar fiyatlarında ise yüzde 5 civarında çoğalma oldu” bilgisini verdi.

Çılgın Taşınmazlar Danışmanı Evrim Başaran Kırmızıtaş üstelik talebin arttığı benzeri özge eş tipinin ise havuzlu villalar olduğunu söyledi.

Share: